Pro mnoho touristů, stejně jako pro mě, byla dovolená na Islandu opravdu jedinečným zážitkem, který se nedá srovnávat s výletem do žádné jiné země, kterou jsem kdy navštívil.

Já i další cestovalé, kteří každoročně Island navštíví proto chceme uchovat památky na tuto překrásnou zemi formou suvenýrů.

Pro mě je ale nákup suvenýrů vždy velmi obtížná záležitost – chci si přivést něco autentického, ne suvenýry, které najdeme v každém druhém obchodě na hlavní nákupní ulici. Na druhou stranu výdaje na dovolenou na Islandu jsou celkem vysoké a raději tak svoje úspory investuji do zážitků, než do materiálních věcí.

Jak tedy najít v kompromis mezi tím, abych si z Islandu přivezl autentický suvenýr a přesto mě to nestálo příliš mnoho?

Pojďme se podívat na to, jaké máte možnosti, jaké obchody v Reykjavíku suvenýry prodávají, co si můžete koupit a kde najdete ty nejlevnější obchody se suvenýry.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Co koupit v obchodě se suvenýry?

Při procházení obchody v Reykjavíku jsem zpočátku viděl pořád ty stejné produkty. Větší či menší plyšové puffiny, trička s motivy vikingů a Islandu, přívěšky a náramky s Islandskými runami.

I když nechci podceňovat kvalitu těchle produktů, vypadají spíš jako z fabriky, kde je vyrábí ve velkém množství a o autenticitě tak nemůžeme mluvit. Od místních jsem ale dostal několik tipů na to, co a kde nakupovat a díky tomu byl výběr mnohem rozmanitější.

Alkohol

Island nepatří mezi země, který by byl proslavený kvalitním vínem či výbornou whisky. To ovšem neznamená, že i zde nemají svoje speciality.

Jednou z nich je například místní vodka – Reykja Vodka, která mě zaujala především designem lahve.

Při procházením obchodu s alkoholem (Vinbudín, jediný typ obchodu, kde můžete na Islandu koupit alkohol – od piva až po whiskey), jsem narazil na pivo z jednoho místního malého pivovaru.

Prodávají zde pivo s názvem Lava, velmi temné, uzené pivo s 9,2 % alkoholu. Musím říct, že nic podobného jsem ještě nikdy nebyl a rozhodl jsem se tedy, že si jedno takové pivo musím přivézt domů.

Pivo je menší než láhev vodky a cena je i několikrát nižší, takže pokud máte možnost, určitě doporučuji vyzkoušet.

Protože jde ovšem o méně známé pivo, prodávají ho jen v několika obchodech. Doporučuji si proto na Vinbudin.is zkontrolovat, zda je tohle (či váš jiný oblíbený alkohol) dostupný v obchodě, který máte poblíž.

Oblečení a svetry

Mezi produkty, kterými je Island proslavený rozhodně mnohem více než je alkohol patří vlna. Během vašeho pobytu na Islandu rozhodně potkáte mnoho místních, ale i turistů, kteří jsou oblečení v typickém islandském vlněném svetru – lopapeysa.

Islandské svetry lopapeysa můžete koupit v několika obchodech. Mezi ty známější patří například Icewear, další jsou pak například Handknitting association.

Mimo Reykjavík můžete tyhle svetry koupit například v menších lokálních obchodech jako je Álafoss či Þingborg na jihu Islandu.

I když jsem po islandském svetru opravdu toužil, nakonec jsem si ho nepořídil protože ceny za autentické lopapeysa svetry jsou vysoké a já osobně si nedokážu představit, že bych tenhle svetr doma pravidelně nosil.

Kde koupit islandské svetry?

Pokud se zeptáte místních, kde koupit jejich typické vlněné svetry, první doporučené místo bude téměř jistě Hand Knitting Association of Iceland. Obchod najdete nedaleko centra Reykjavíku a návštěva rozhodně stojí za to, i když byste si nic nevybrali.

Dalším oblíbeným obchodem a zároveň jediným islandským bazarem je Kolaportið, kde si můžete pořídit svetry za nižší ceny. Musím vás ale upozornit na to, že pokud Kolaportið navštívíte, určitě si koupíte více věcí než jenom islandský svetr.

I Kolaportið najdete v centru Reykjavíku, asi 15 minut chůze od největšího kostelu v Reykjavíku, takže pokud máte volné odpoledne a nevíte co v Reykjavíku dělat, určitě sem vyražte na nákupy.

Álafoss je obchod, kteří není mezi turisty tolik známý, jde ale o tradičního výrobce a prodejce vlněných svetrů a dalších produktů, který funguje už od roku 1924. Obchod můžete navštívit například pokud vyrážíte na cestu okolo ring road a směřujete z Reykjavíku na sever, je asi 15 minut cesty autem z centra Reykjavíku.

Poslední zmiňovaný obchod, kde si můžete koupit nejen islandské svetry je Þingborg. Narazíte na něj, pokud budete směřovat z Selfossu na východ. Je otevřený od pondělí do soboty a i když není tak velký jako předchozí zmíněná místa, rozhodně byste ho měli navštívit pokud vás zajímá kvalita a lokální produkty.

Jídlo a sladkosti

Když je řeč o lokálních produktech, pak bych rozhodně neměl zapomenout zmínit dvě věci, které jsou na Islandu opravdu rozšířené. Prvním z nich jsou ryby a tím druhým lékořice, kterou najdete v nejrůznějších formách ve sladkostech.

Oblíbenou sladkostí, kterou si můžete zakoupit právě se zmíněnou lékořicí je čokoláda vyráběná na Islandu pod názvem Omnom. Pokud máte v rodině někoho, kdo ocení jako suvenýr spíš něco k jídlu, potom rozhodně doporučuji Omnom s mořskou solí, případně i lékořicí.

Typickou pochoutkou, se kterou se můžete setkat při oslavách islanďanů je Hardfiskur (dry fish).

Produkty na péči o pleť

Pokud se během vašeho pobytu chystáte navštívit, nebo jste již navštívili Blue lagoon, pak jste určitě nemohli přehlédnout širokou nabídku jejich přípravků na pleť.

I přesto, že Blue lagoon nepatří mezi jediného prodejce tohoto zboží, určitě je zárukou kvality a jestli je tohle typu suvenýru, který preferujete, potom je můžu jen doporučit.

Obchody se suvenýry v Reykjavíku musíte navštívit

Jestli máte v plánu strávit v Reykjavíku alespoň jeden den, pak si jistě projděte hlavní nákupní ulici Laugavegur a přilehlé uličky a sami objevíte mnoho obchodů se suvenýry.

Pro případ, že byste ovšem minuli někteří z „must see“ míst, mám pro vás seznam těchhle nejznámějších obchodů, které v Reykjavíku musíte návštívit, pokud nakupujete suvernýry.

 • Kolaportid
 • Little christmas shop
 • Rammagerdin
 • The Viking gift and souvenir store
 • Farmers Market
 • Icewear
 • Penninn Eymundsson
 • 12 tónar
 • Kirsuberjatréð
 • Íslands apoték
 • Mál og menning
 • Hidden People Iceland
 • Skùmaskot
 • Orrifinn Jewels

Další články o Islandu: