Modrá laguna islandsky nazývaná Bláa lónið, je celosvětově známá hlavně pod anglickým jménem Blue Lagoon. Toto přenádherné místo uprostřed lávových polí na poloostrově Reykjanes patří mezi jednu nejvíce navštěvovaných turistických památek na Islandu.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Modrou lagunu naleznete velmi snadno:  6 kilometrů od městečka Grindavík, 22 kilometrů od mezinárodního letiště Keflavík a necelých 45 kilometrů od hlavního města Islandu, Reykjavíku.

Modrá laguna nabízí fascinující podívanou a koupel v geotermálních minerálních lázních o teplotě mezi 37–39 °C.

Voda v laguně je bohatá na oxid křemičitý a síru a hraje všemožnými barvami od tmavě šedé, přes modrou až po bílou. Díky vysokému obsahu těchto minerálů je koupání na Islandu v laguně vhodné pro lidi trpícími kožními nemocemi jako je lupénka a podobné.

Voda v laguně má také vysokou koncentraci solí, které mají samočistící a desinfekční vlastnosti, a tak ničí běžné bakterie vnášené do laguny jejími návštěvníky. Právě díky vysokému obsahu minerálů a solí není potřeba používat žádné běžné čistící chemické prostředky (ani chlór).

island-modra-laguna

Laguna je zásobována horkou vodou z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi (kde vodu nejprve využijí k výrobě elektřiny) a je míchána s vodou z oceánu.

V lázních Modrá laguna je neuvěřitelných 6 milionů litrů vody, která se obměňuje každých 40 hodin. Je to v podstatě takový přírodní ekosystém, kde funguje obnovování a zachovávání energie a vody.

Mořská voda, která se nachází v laguně, je čerpána 2000 metrů pod zemí, kde dosahuje teploty až 240°C. Tato geotermální voda obsahuje hodně síry, minerálů a solí (2.5% slanosti, což je 1/3 slanosti vody v oceánu).

Modrá laguna je otevřena během celého roku a to dokonce i o Velikonocích a o Vánocích.  LAVA restaurace je otevřena denně

Modrá laguna byla objevena na konci sedmdesátých let minulého století, a od té doby její popularita jen rostla. Nyní lagunu navštíví několik set tisíc turistů z celého světa ročně. Modrá Laguna byla zvolena nejlepšími léčivými lázněmi na světě během posledních 5 let mnoha cestovatelskými magazíny.

modra-laguna

Nová Modrá laguna je sice o něco méně „dobrodružná“ a panenská, za to však splňuje veškeré bezpečnostní opatření a má dokonalé moderní vybavení… a je nadále stejně fascinující.

Určitě se nenechte odradit faktem, že v dnešní době je modrá laguna  jedním z nejvyhledávanějších míst na ostrově, protože by to bylo jako přijet do Prahy a nevidět Pražský hrad nebo Karlův most. Pravdou sice je, že na severu se nachází v jistých směrech podobná laguna (Mývatn Nature Bath, Jagobardin), ale Modrá laguna je opravdu jen jedna.

Chcete si udělat výlet na Island? Tak do toho: 4 hodiny z Prahy, 3 hodiny z Londýna a 6 hodin z New Yorku + 20 min z mezinárodního letiště v Keflavíku. 

Kam dál?

Sleduj mě jinde: