Modrá laguna

Modrá laguna islandsky nazývaná Bláa lónið, je celosvětově známá hlavně pod anglickým jménem Blue Lagoon. Toto přenádherné místo uprostřed lávových polí na poloostrově Reykjanes, které je jednou z nejvíce navštěvovaných turistických památek na Islandu najde velmi jednoduše:  6 kilometrů od městečka Grindavík, 22 kilometrů od mezinárodního letiště Keflavík a necelých 45 kilometrů od hlavního města Islandu, Reykjavíku.

Modrá laguna nabízí fascinující podívanou a koupel v geotermálních minerálních lázních o teplotě mezi 37–39 °C.

Voda v laguně je bohatá na oxid křemičitý a síru a hraje všemožnými barvami od tmavě šedé, přes modrou až po bílou. Díky vysokému obsahu těchto minerálů je koupání na Islandu v laguně vhodné pro lidi trpícími kožními nemocemi jako je lupénka a podobné.

Voda v laguně má také vysokou koncentraci solí, které mají samočistící a desinfekční vlastnosti, a tak ničí běžné bakterie vnášené do laguny jejími návštěvníky. Právě díky vysokému obsahu minerálů a solí není potřeba používat žádné běžné čistící chemické prostředky (ani chlór).

island-modra-laguna

Laguna je zásobována horkou vodou z nedaleké geotermální elektrárny Svartsengi (kde vodu nejprve využijí k výrobě elektřiny) a je míchána s vodou z oceánu.

V lázních Modrá laguna je neuvěřitelných 6 milionů litrů vody, která se obměňuje každých 40 hodin. Je to v podstatě takový přírodní ekosystém, kde funguje obnovování a zachovávání energie a vody.

Mořská voda, která se nachází v laguně, je čerpána 2000 metrů pod zemí, kde dosahuje teploty až 240°C. Tato geotermální voda obsahuje hodně síry, minerálů a solí (2.5% slanosti, což je 1/3 slanosti vody v oceánu).

Modrá laguna je otevřena během celého roku a to dokonce i o Velikonocích a o Vánocích.  LAVA restaurace je otevřena denně

Modrá laguna byla objevena na konci sedmdesátých let minulého století, a od té doby její popularita jen rostla. Nyní lagunu navštíví několik set tisíc turistů z celého světa ročně. Modrá Laguna byla zvolena nejlepšími léčivými lázněmi na světě během posledních 5 let mnoha cestovatelskými magazíny.

modra-laguna

Nová Modrá laguna je sice o něco méně „dobrodružná“ a panenská, za to však splňuje veškeré bezpečnostní opatření a má dokonalé moderní vybavení… a je nadále stejně fascinující.

Určitě se nenechte odradit faktem, že v dnešní době je modrá laguna  jedním z nejvyhledávanějších míst na ostrově, protože by to bylo jako přijet do Prahy a nevidět Pražský hrad nebo Karlův most. Pravdou sice je, že na severu se nachází v jistých směrech podobná laguna (Mývatn Nature Bath, Jagobardin), ale Modrá laguna je opravdu jen jedna.

Chcete si udělat výlet na Island? Tak do toho: 4 hodiny z Prahy, 3 hodiny z Londýna a 6 hodin z New Yorku + 20 min z mezinárodního letiště v Keflavíku. 

Kam dál?

Sleduj mě jinde:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2017 - 2022 Islandbezcestovky.cz

0
Would love your thoughts, please comment.x