Obsah článku:
Navštívit Island je určitě snem mnoho z nás. Ať už chcete vidět vodopády, gejzír anebo si třeba zajít do Landmannalaugaru na výšlap.
Plno Čechů ale na Island nevyrazí kvůli jedné věci – je tu draho. Především ubytování na Islandu je mnohem dražší, než na jaké je asi většina z nás zvyklá, ale nízké ceny nečekejte ani při půjčení auta nebo v restauracích.
Existují ovšem metody, jak můžete při výletu na Island ušetřit a právě jednou z nich je kempování. I přesto, že ceny za noc v kempu jsou také dražší, než bychom očekávali, můžete si pořídit Camping kartu.
Jde o kartu, kterou si koupíte za jednorázový poplatek a díky ní můžete přespávat v různých kempech až 28 nocí.
Kolik stojí Camping card na Islandu
Camping card si můžete pořídit za 159 EUR, což je zhruba 3500 – 4000 Kč.
Za tuto cenu na Islandu seženete ubytování v obyčejném hotelu přes sezónu, takže při tomhle srovnání je Camping karta určitě vhodnější, hlavně pokud hodláte na Islandu strávit více než týden.
Kartu můžete koupit například přes internet přímo na stránce Campingcard.is, v některých kempech anebo v těchto turistických centrech:
- Iceland Travel Assistance, Aðalstræti 17
- What´s On, Laugavegur 5
- ITM Tourist information, Bankastræti 2
- Information center in East Iceland, Miðvangi 1-3 700 Egilsstaðir
- Information center in South Iceland, Sunnumörk 2 810 Hveragerði
- Information center in Seyðisfjörður, Ferjuleiru 1 710 Seyðisfjörður
- Guide to Iceland, City Hall, Tjarnargötu 11
Kromě toho by mělo být možné kartu zakoupit také v případě, že si pronajímáte auto či dodávku u těchto půjčoven:
- Go Campers
- Kuku campers
- Camper Iceland
- Fair Car
- CampingCars
- Happy Campers
- CampingIceland
- Touring cars
Camping card se používá tak, že vám za každou noc v kempu ten, kdo se o kemp stará, odškrtne jedno políčko z celkových 28 na kartě.
Předtím, než si ale vyberete kemp na spaní, byste se měli ujistit, že je součástí této dohody. Camping card lze totiž použít ve 40 kempech na Islandu, ovšem celkově je jich více. V kempech, které pod Camping card nepatří pak musíte za ubytování platit ať už kartu máte, nebo ne.
Výhodou karty je také to, že pokud si půjčujete auto či dodávku u Go Campers, můžete využít slevu 10% při pronájmu auto.
Kempy na Islandu
- Seznam kempů na Islandu najdete na několika webových stránkách. Jednou z nich je právě zmiňovaný web CampingCard.is, kde je seznam kempů, kde můžete kartu uplatnit.
- Druhým webech určený pro kempování na Islandu je web Tjalda.is. Seznam kempů pak najdete přímo na stránce https://tjalda.is/en/camping-sites/.
- Další stránkou, kde jsou kempy zobrazeny přehledně na mapce je web https://www.nat.is/camping-in-iceland/. Všiml jsem si ale, že tam nejsou zaznamená všechny kempy a ne u všech jsou také kontaktní či přesnější údaje, takže bych využíval i další weby.
Spaní na divoko
Kvůli stále většímu množství turistů, kteří Island navštěvují (a často také znečišťují) se stále zpřísňují podmínky ohledně kempování na divoko či spaní v autě někde na odlehlém místě. Nejsem si teď jistý, jak přesně jsou pravidla daná, ale doporučil bych nezkoušet za každou cenu ušetřit a prostě si kemp zaplatit.
Na druhou stranu je samozřejmě představa, že vás někdo najde ve spacáku nebo ve stanu na opravdu odlehlém místě podle mě minimální, takže se pravděpodobně takhle cestovat pořád dá.
Protože ale už pár let na Islandu žiju, nerad podporuji tenhle typ cestování a jsem radši, když turisté alespoň nějak přispějí do rozpočtu Islandu.
Spaní v autě v kempu
Rozdíl mezi spaním v autě a ve stanu z hlediska ceny záleží podle mě jen na tom, jestli se budete připojovat i na elektřinu. Pracoval jsem asi 2 roky nazpět jako výběrčí v jednom kempu a vím, že ceny byla stejná, ať už spíte jen ve spacáku, máte stan anebo přijedete s autem.
Pokud ovšem přijedete s campervanem a připojíte se na elektřinu, pak se může cena za kemp zvýšit (u nás to bylo konkrétně 1200 ISK bez elektřiny, s elektřinou o 800 ISK navíc).
Podívejte se na ceny aut ke kempování na Islandu >>
Jak platit v kempech na Islandu? Budete potřebovat hotovost?
Podle toho, co jsem slyšel, se dá snad ve všech kempech platit kartou. Já jsem sice zatím v žádném kempu nespal, ale kemp, který jsem spravoval byl opravdu malý a neznámý a i přesto jsem si sebou vozil čtečku karet.
Platby za kemp probíhali buď ráno, mezi 6-10 anebo večer, mezi 6 – 10. Během dne ani pozdě večer jsem do kempu nejezdil a myslím, že to tak funguje i jinde, takže pokud se chcete vyhnout platbě za kemp, můžete zkusit dorazit pozdě večer anebo odjet brzo ráno, dříve než dorazí výběrčí.
I když se říká, že na Islandu hotovost nepotřebujete a všude se dá platit kartou, kempy mohou být výjimka. Nejde o samotnou platbu za ubytování, ovšem hotovost se může hodit ve sprchách. Právě tady můžete narazit na automaty, kde využijete islandské mince v hodnotě 50 ISK nebo 100 ISK.
Kdy kempovat na Islandu?
Na Islandu existují kempy, které jsou otevřené i v zimě, ale já si nedokážu představit, jak přesně to funguje. Už jednak kvůli teplotám, ale také kvůli silnému větru či množství sněhu, které může napadnout během krátké doby.
Během zimy se obecně nedoporučuje řídit obyvatelné dodávky či karavany, kvůli velikosti – jsou snadno ovlivnitelném silným větrem. Spaní ve stanu je pro mě ještě hůř představitelné, protože při silném větru v zimě létá všechno.
Pokud bych vyrazil kempovat na Island, pravděpodobně bych volil období od druhé poloviny června do první poloviny září.
Počasí se na Islandu moc odhadnout nedá, dá se jen říct, že během července a srpna je tu nejtepleji. V září už se začíná ochlazovat a to hlavně večer, máte ale šanci vidět polární záři.
Proč vyrazit na Island kempovat?
Kdybych se měl rozhodnout, jak strávím svoji dovolenou na Islandu, pak bych rozhodně volil cestování po kempech (možná bych zůstal den nebo dva v guesthousech).
Nejde jen o to, že za dovolenou na Islandu značně ušetříte, ale užijete si přírodu na Islandu opravdu naplno. Z osobní zkušenosti vím, že nejkrásnější výhledy jsou buď brzy ráno anebo pozdě večer a to ani nemusíte být na žádném speciálním místě, stačí být jen v přírodě, mimo města či vesnice.
Některé kempy jsou navíc umístěný v opravdu hezkých oblastech.
Známý je určitě kemp Skogar u vodopádu Skogafoss, kdy přespáváte přímo vedle jednoho z nejkrásnějších vodopádů na Islandu. Podobně úžasnou lokaci má například kemp Hamragarðar, kousek od vodopádů Seljalandsfoss a Gljúfrábruí.
Výjimkou ale nejsou ani obyčejné kempy. Například kemp u nás v Helle je sice v místě, které nemusí být na první pohled tak zajímavé, ovšem pár stovek metrů odtud je „skrytý“ vodopád Aegissidufoss, o kterém plno lidí neví a můžete si ho tak užít úplně o samotě.
Kam dál?
- Spaní v autě
- Hostely na Islandu
- Chaty a letní domy na Islandu
- Auta k půjčení na Islandu
- Koupání na Islandu
Další zajímavé články o kempování na Islandu:
- https://pujceniautaisland.cz/kempy-na-islandu/
- http://www.topdestinace.cz/island-levne-zdarma-jde-to/
Sleduj mě jinde:
Zdravím, chcel by som sa spýtať či treba robiť vopred rezerváciu do kempov alebo je v poriadku ak len neohlásene prídem? Vďaka
Není to potřeba a myslím, že to není ani možné. Většinou to funguje tak, kdo přijede dřív, ten má místo, kdo později, musí si něco najít anebo přejet do nejbližšího kempu. Ale příjezd bez ohlášení je určitě v pořádku.