Island patří rozhodně mezi jedny z nejlákavějších destinací v Evropě, pro ty, kteří dávají přednost poznávacím zájezdům před relaxačními pobyt. Bohužel je Island pro mnoho turistů nedostupný a to kvůli vysokým cenám, ať už za půjčení auto nebo za ubytování.

Právě proto jsmepro vás připravili tip na duben, kdy můžete sehnat letenky na Island z Vídně už od 3000 Kč za osobu (s příručním zavazadlem).

Letenky od 3000 Kč

Letenky v termínu od 22.4. – 29.4. (od pondělí do pondělí) si můžete rezervovat u společnosti Wizzair.

Cena v tomhle termínu za obě letenky začíná už od 2700 Kč s příručním zavazadlem.

S dalším kufrem za letenky zaplatíte asi o 1000 – 1500 Kč více. I když je duben v Česku považovaný za letní měsíce, rozhodně budete extra zavazadlo potřebovat, protože v tuhle dobu není na Islandu nejtepleji.

Půjčení auta od 6000 Kč

Pokud zůstáváte na Islandu více než na 3 dny, nedává smysl se po Islandu pohybovat jinak než autem. Autobusy mimo hlavní město téměř nejezdí a vaší jedinou volbou by tak byly (většinou) jednodenní zájezdy, které jsou značně omezující.

Na Islandu funguje velké množství půjčoven aut a není téměř v lidských silách ručně najít nejlevnější volbu – proto používám web EconomyBookings.com, kde jsou všechna auta ke srovnání.

Existuje více takových porovnávačů, ale jen na Economybookings jsem našel ty opravdu nejlevnější nabídky.

Porovnat nabídky půjčoven ve vašem termínu

Nejlevnější auto k půjčení na týden zde najdete od 3 600 Kč (bez pojištění, které opravdu silně doporučuji). Najdete zde několik malých vozidel, ať už Peugeot 108, Hyundai i10 či Fiat Panda.

Co můžete vidět

Týden na Islandu je dostatečná doba k tomu, abyste během vašeho pobytu viděli ty nejznámější:

  • vodopády
  • gejzír
  • horké prameny
  • jeskyně
  • černou pláž
  • ledovcová jezera

V tuhle roční dobu máte dokonce šanci stále ještě vidět polární záři, i když s největší pravděpodobností už na ní bude pozdě. Podívejte se na ty nejznámějších místa, které ve tomhle itineráři na týden doporučujeme:

Kolik to bude stát

I když se můžete snažit naplánovat váš výlet s co nejnižšími náklady, Island vás prostě vyjde draho. Podívejme se na hrubý odhad cen za týdenní zájezd na Island s půjčením auta:

Letenky: 3500 Kč/osoba
Auto s pojištěním: 6000 Kč/týden
Jídlo: 5000 Kč/osoba na týden
Pohonné hmoty: 6000 Kč
Ubytování v hotelech či penzionech: 21 000 Kč/týden

Celková cena pro dva na týden na Islandu: 50 000 Kč

Plán cesty

planovani-islandu

Naplánovat týdenní pobyt po Islandu, který je ideální pro všechny není snadné. Je tu opravdu mnoho věcí, které můžete vidět či zažít.

Kromě vodopádů, ledovců, horkých pramenů je zde najdete muzea, jeskyně, vyhlídky, můžete se projet po ledovci na sněžném skútru, rezervovat si projížďku na koních nebo se projet po černé pláži na čtyřkolkách. Všechno záleží na vašich prioritách, finančních možnostech a čase, který chcete na daném místě strávit.

V tomhle plánu jsme pro vás připravili ty nejznámější místa, která většina z turistů při svém pobytu na Islandu navštíví.

1. den – Horké prameny a Zlatý okruh

Váš den začnete příletem do Keflavíku, což je letiště vzdálené asi 40 km od hlavního města Reykjavík. Zde si vyzvednete auto z půjčovny, čím ušetříte za autobus do Reykjavíku a rovnou se vydáte prozkoumávat krásy Islandu.

Vaší první zastávkou by měl být Krysuvík, geotermální oblast, kde můžete pozorovat sílu země na vlastní oči.

Krysuvík na Islandu

Poté se vydáte směrem na jih, projedete Reykjavík, který doporučujeme prozkoumat až poslední den, před odletem. Vydáte se do nejnavštěvovanější oblasti Islandu – do Zlatého okruhu.

První místo, které můžete navštívit je národní park Thingvellir a vodopád Oxarárfoss. Je zde několik parkovišť (placených, cena asi 150 Kč na 3 hodiny), odkud můžete začít procházku tímto parkem.

Vodopad-Oxararfoss
Vodopád Oxararfoss
Narodni-park-Thingvellir
Národní park Thingvellir

Poté pokračujte k další geotermální oblasti Haukadalur, což je jediné místo na Islandu s velkým aktivním gejzírem, který tryská každých 10 – 15 minut. Zde se můžete krátce projít a případně se občerstvit v místním bistru.

Gejzir-na-Islandu
Gejzír na Islandu

Další zastávkou pak bude jeden z najmasivnějších vodopádů na Islandu – Gullfoss.

Vodopád Gullfoss
Vodopád Gullfoss

Díky tomu, že je ve Zlatém okruhu mnoho geotermální aktivity, můžete zde najít hned tři oblíbené horké prameny – koupele Fontana v Laugarvatnu, Skrytou lagunu ve Flúdiru nebo přírodní jezírko Hrunalaug. Všechny tři horké prameny jsou ovšem placené.

Termální koupele Fontana a Secret lagoon

Váš výlet bude poté pokračovat na jih, můžete zvolit cestu přes Selfoss a zastavit se u kráteru s jezerem Kerid (vstupné na parkovišti asi 70 Kč) a v Selfossu pak nakoupit zásoby v supermarketu Bonus.

Kráter Kerid
Kráter Kerid

Poté se vydáte směrem na východ do městečka Hella, kde najdete vaše první ubytování.

Doporučené ubytování:
Hotel Kanslarinn
Stracta hotel
Hotelu Laekur

2. den – Vodopády a černá pláž

Druhý den můžete začít návštěvou menšího vodopádu přímo u městečka Hella, Aegissídufoss. Všimnout si můžete dřevěné konstrukce na levé straně vodopádu, která slouží jako pomoc lososům, kteří se díky tomu dostávají proti směru proudu řeky.

Další zastávka pro vás bude rozhodně nezapomenutelná, protože můžete vidět hned dva unikátní vodopády. Tím prvním je Seljalandsfoss, vysoký vodopád, který si můžete obejít i zezadu.

Seljalandsfoss vodopád

Nedaleko odsud je pak skrytý vodopád v jeskyni, kam se musíte přebroděním malé říčky. Oba vodopády rozhodně stojí za návštěvu, i když zde musíte zaplatit za parkovné, ale 150 Kč.

Vodopád Gljúfrábrui
Vodopád Gljúfrábrui

Čtvrtým vodopádem tohoto dne je Skogafoss. Patří mezi jeden z nejkrásnějších vodopádů na Islandu vůbec.

Vodopád Skogafoss
Vodopád Skogafoss

Po přesunu víc na západ se přiblížíte k malé rybářské vesničce Vík í Mýrdal. Před příjezdem tam ale odbočíte doprava a dostanete se k černé pláži a na vyhlídku Dyrhólaey.

Černá pláž na Islandu
Černá pláž na Islandu
Vyhlídka Dyrhólaey
Vyhlídka Dyrhólaey

Poté už následuje vesnička Vík, kde se můžete občerstvit v některé z restaurací, nakoupit a pokračovat k vašemu ubytování. I přesto, že i vesnička Vík je vhodným místem k ubytování, hotely a penziony jsou zde o něco dražší a proto doporučujeme pokračovat dál na východ, do městečka Kirkjubæjarklaustur.

Doporučené ubytování:
Hvoll Hostel
Penzion Klausturhof
Hotel Laki

3. den – Ledovce a národní park

Cestou k ledovci se můžete zastavit u vodopádu Foss a sídu, který bude po vaší levé straně brzy po tom, co vyjedete z městečka.  Vaším cílem bude ledovcové jezero Jökulsárlón a diamantová pláž, která se nachází u ústí jezera do oceánu. Už cestou můžete ale po levé straně vidět masivní ledovec Vatnajökull, na který se pořádají placené výlety s agenturami.

Diamantová pláž
Diamantová pláž
Jokulsárlon ledovcové jezero
Jokulsárlon ledovcové jezero

Podle toho, kolik strávíte na diamantové pláži času, se můžete rozhodnout, jestli si na zpáteční cestě na západ, zastavíte u vodopádu Svartifoss, kam je potřeba asi hodinový výšlap anebo se vrátíte rovnou do oblasti Zlatého okruhu, kde bude vaše ubytování pro třetí noc.

Vodopád Svartifoss
Vodopád Svartifoss

Doporučené ubytování:
Penzion Björk
Hotel Kanslarinn
Stracta hotel

4. den – Horká řeka

Ty nejlepší horké prameny zdarma na jihu Islandu najdete za městečkem Hveragerdi, které je proslavené svými skleníky vyhřívané geotermální energií. Hveragerdi je ze Zlatého okruhu či Helly vzdáleno asi hodinu cesty a stejně jako v Selfossu, i zde najdete supermarket Bonus.

Na konci města najdete malou kavárnu a parkoviště (opět placené, asi 40 Kč na hodinu), kde můžete nechat svoje auto a vydat se asi na hodinový výšlap do hor, který zakončíte koupelemi v horké řece, která proudí z místních kopců.

Horká řeka v Hveragerdi
Horká řeka v Hveragerdi

Poté se přesunete více na sever, směrem k národnímu parku Snæfellsnes. Cestou můžete navštívit například vodopád Glanni či vyhaslou sopku Grábrók.

Doporučené ubytování:
Fossatun Camping Pods
Ravencliff Lodge
The Castle

5. den – Cesta do středu země

Říká se, že národní park Snæfellsnes byl pro Julese Verna inspirací pro svou knihu Cesta do středu země. Je to opravdu mystický poloostrov a pokud byste chtěli vidět všechny skryté poklady tohoto místa, bude potřebovat více než jeden den.

Místa, která rozhodně doporučujeme navštívit je hora Kirkjufell a vodopád Kirkjufellfoss, mnozí z vás horu jistě poznají z seriálu Hra o trůny.

Hora Kirkjufell a vodopád Kirkjufellfoss
Hora Kirkjufell a vodopád Kirkjufellfoss

Během léta navštěvuje mnoho turistů pláž Ytri tunga a to protože zde sídlí skupina tuleňů, které zde můžete z dálky pozorovat.

Pláž Ytri Tunga
Pláž Ytri Tunga

Za návštěvu určitě stojí také přístavní městečko Stykkishólmur, které patří k nejbarevnějším přístavům na Islandu, případně se také můžete zastavit ve vesnici Olafsvík, kde je nejznámější museum žraloků na Islandu.

Přístav Stykkishólmur
Přístav Stykkishólmur

Výlety na kajaku ze Stykkishólmuru


Podle toho, kolik vám bude zbývat času můžete navštívit také vodopády jako je například Svöðufoss či Grundarfoss a vydat se zpátky na jih, do hlavního města Reykjavík, kde strávíte vaši předposlední noc.

Doporučené ubytování:
Hostel B47
101 Guesthouse Hotel
Downtown Reykjavík Apartments

6. den – Pozorování velryb a prohlídka hlavní města

Poslední den vašeho výletu doporučuji nechat na objevování Reykjavíku a výlet za velrybami. Ve městě je několik společností, u kterých si můžete asi za 2000 Kč/osobu rezervovat plavbu lodí, která vás vyveze mimo město na místa, kde jsou obvykle pozorovány velryby, kosatky, delfíni či jiné druhy ryb.

Nejoblíbenější výlety za pozorováním velryb

Pozorování velryb Reykjavík
Pozorování velryb Reykjavík

Před či po výletu na velryby doporučujeme navštívit několik místa, která jsou vzdálena nedaleko centra a nebudete tak potřebovat nikam jezdit. Mezi top místa v Reykjavíku patří rozhodně:

Kostel Hallgrímskirkja

Kostel Hallgrímskirkja
Kostel Hallgrímskirkja

Budova opery Harpa

Harpa v Reykjavíku
Harpa v Reykjavíku

Socha vikingské lodi „Sun Voyager“

Socha Sun Voyager
Socha Sun Voyager

Jezero Tjörnin

Jezero Tjörnin
Jezero Tjörnin

Budova parlamentu

Budova parlamentu v Reykjavíku
Budova parlamentu v Reykjavíku

Svůj den můžete zakončit unikátním zážitkem v nových koupelích Sky lagoon. Vstupné sem sice není nejlevnější, pohybuje se mezi 1 500 – 2000 Kč/osoba a je potřeba si rezervovat vstup min. několik dnů předem, ale určitě to je zážitek, který stojí za to.

Sky lagoon
Termální koupele Sky lagoon

Doporučené ubytování:
Hostel B47
101 Guesthouse Hotel
Downtown Reykjavík Apartments

7. den – Cesta na letiště, vrácení auta a odlet

Poslední den už pro vás bude na Islandu krátký, protože odlet do Vídně je v ranních hodinách a vy tak potřebujete mít čas na přejezd do Keflavíku, dotankování plné nádrže a vrácení auta do půjčovny.

Co se hodí vědět před odjezdem: