Jedním z lákadel Islandu jsou sopky, kterých je skutečně po tomto ostrově rozeseto mnoho. Můžete zde najít sopky vyhaslé, ale i ty činné. Mezi nejznámější sopky nyní patří nedávno aktivní Katla, která je podle všeho připravena prokázat svou silu ve velkém rozsahu.

Na Islandu aktuálně není žádná aktivní sopka

Mezi další sopky pak patří i Askja, Laki, Snefellsjökull a Eyjafjallajökull. Sopky Island provází už od jeho rané historie, snad právě proto se podílely i na utváření jeho historie a mytologie.

Sopky daly Islandu i jedno velice důležité místo – Thingvellir, což můžeme volně přeložit jako Sněmovní pláně. Thingvellir je překrásným místem, které bylo vytvořeno z kráteru vyhaslé sopky, a tak se zde vytvořil úžasný přírodní amfiteátr.

A právě na tomto místě se scházeli Islanďané, kteří zde jednali v takzvaném Altingu, který můžeme popsat jako první reálný a fungující parlament světa, vytvořený již v roce 930 n.l.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Je na Islandu aktuálně (rok 2024) aktivní sopka?

Sopka Fagradalsfjall, která začala být aktivní na jaře 2021 je momentálně neaktivní. V posledních týdnech byly v okolí sopky měřeny stovky zemětřesení a očekává se možnost toho, že bude sopka aktivní. Kromě této sopky však na Islandu jiná erupce není v dohledu, i když se nic z toho nedá předpovědět s absolutní jistotou.

Sopečná erupce začala v údolí Geldingadalir v předvečer 19. března 2021. To znamenalo první sopečnou erupci na poloostrově Reykjanes po 800 let. Roztavená láva se brzy rozšířila v údolích Geldingadalir a začala běžet dolů do údolí Meradalir, konkrétněji 5. dubna 2021.

Ačkoli mluvíme o údolích, protože islandské slovo „dalir“ znamená údolí, ani Geldingadalir, ani Meradalir nejsou správná údolí. Obě oblasti připomínají řetězec povodí nebo mělkých údolí.

Jméno Geldingadalir je kombinací dvou islandských slov; „Geldingur“ a „dalur“. Doslovný překlad slova „Geldingur“ je eunuch, i když v tomto případě to znamená kastrované zvíře, konkrétněji ovce, wether.

Původ jména Geldingadalir, údolí Wethers, spočívá v tom, že farmáři chtěli oddělit vodnice od bahnic a jehňat, protože kastrované ovce neprodukují mléko. Vlkodlaci byli s největší pravděpodobností drženi v Geldingadaliru během léta, protože údolí se nacházejí v horách a tato oblast je označována jako vysočina poloostrova Reykjanes.

Jméno Meradalir je na jazyku snáze vysvětlitelné. „Meri“ znamená klisna, takže by nemělo být šokem, kdybychom se dozvěděli, že v této oblasti se za starých časů potulovaly klisny, a ve skutečnosti i wethers.

Hejna zvířat, která bloudila po těchto částech, však nebyla příliš početná, protože kvalita země byla a vždy byla docela skromná. Tato oblast je řídce vegetovaná a zemědělství nikdy nebylo hlavním průmyslovým odvětvím na poloostrově Reykjanes.

Počet hospodářských zvířat na poloostrově byl trvale malý a nejlepší příklad toho lze najít v registru farmy „Hraun“ na „Hraunslandu“ na počátku 18. století. Tři berani, čtyři krávy, jedenáct bahnic, několik ovcí a několik jehňat. To bylo vše.

Tato kdysi holá oblast se nyní stala jednou z nejoblíbenějších atrakcí Islandu a náročného a drsného terénu pohlceného tunami roztavené lávy. Erupce mohla trvat roky, dokonce i desetiletí, doufejme, že umožní veřejnosti a vědecké komunitě obdivovat a studovat její slávu po mnoho dalších let.

Jak se dostat na sopku?

Túra až k sopečné erupci v Geldingadaliru začíná u silnice 427, přibližně deset minut jízdy východně od Grindavíku. Parkování podél silnice je zakázáno, ale asi kilometr východně od začátku túry jsou vyhrazená parkovací místa. Turisté pak musí chodit od parkoviště k turistickým stezkám, takže čas na túru je přibližně 40 minut.

Další možností je zaplatit malý poplatek za autobus jezdící z Grindavíku na turistické stezky každou půl hodinu. První autobus odjíždí v 8:00 a poslední opouští turistické stezky v 22:00.

Klikněte zde pro zobrazení mapy autobusových zastávek v Grindavíku. Autobusové zastávky jsou označeny oranžově a parkovací místa v Grindavíku jsou označena modře.

Výlet až k sopečné erupci v Geldingadaliru je docela náročný a vede lávovými poli, štěrkem a nerovným terénem. Některé části túry jsou strmé a převýšení je přibližně 200 metrů.

K vulkanické erupci vedou dvě značené stezky. Dolní stezka je kratší, v každém směru asi čtyři kilometry. Tato stezka má jeden extrémně strmý svah s lanem, které se drží. Pro poněkud zkušené turisty trvá zpáteční cesta asi dvě až tři hodiny. Pro lidi, kteří nejsou zvyklí na turistiku, by zpáteční cesta měla trvat někde mezi čtyřmi a šesti hodinami.

Horní stezka je něco málo přes čtyři kilometry s jedním velmi strmým svahem s lanem, které se drží. Pro poněkud zkušené turisty trvá zpáteční cesta asi dvě až tři hodiny. Pro lidi, kteří nejsou zvyklí na turistiku, by zpáteční cesta měla trvat někde mezi čtyřmi a šesti hodinami.

Výlet na sopku – co s sebou?

Poloostrov Reykjanes je opravdovým přírodním klenotem, geoparkem a jediným místem na světě, kde je nad hladinou moře vidět středoatlantický hřeben.

Krajina poněkud připomíná Měsíc s jeho tufovými horami, hřebeny hyaloclastitu, několika sériemi kráterů, mechem a lávovými vrstvami. Terén je proto náročný a pro turisty důležitý, aby vulkanická erupce Geldingadalir byla pro túru dobře vybavena.

Oblečení

 • Turistická obuv
 • Měkké a pohodlné turistické ponožky
 • Hroty pro turistické boty, pokud teplota klesne pod 0 ° C
 • Vlněné nebo flísové spodní prádlo
 • Vlněný nebo flísový svetr
 • Vrchní oděv odolný proti dešti a větru
 • Teplý klobouk
 • Palčáky
 • Návleky na nohy

V batohu

 • Balený oběd na celý den
 • Občerstvení, jako je sušené ovoce, čokoláda a ořechy
 • Láhev na vodu
 • Termoska s horkou čokoládou, čajem a kávou
 • Vycházkové hole
 • Fotoaparát
 • Záložní baterie
 • Dalekohled
 • Lékárnička (KPZ)
 • Léky proti bolesti
 • Ubrousky
 • Světlomet
 • Plastový sáček na odpad

Nejdůležitější je však přinést správný stav mysli. Berte ohled na přírodu, nehazujte a nedělejte nic hloupého nebo nebezpečného. Počasí se může poměrně rychle změnit, takže buďte připraveni na všechno a na cokoli. Užijte si ten okamžik, využijte každou minutu tohoto nezapomenutelného zážitku a úsměv.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: