Měna na Islandu

Měna na Islandu

Island je jednou z nejmenších zemí, která má vlastní měnu. Pokud se chystáte na dovolenou na Island, jistě vás zajímá, jaká měna se na Islandu používá a zda potřebuji hotovost a směnu na Island. Odpověď na tuto otázku najdete v následujícím odstavci.

Měna na Islandu

Měnou Islandu je islandská koruna (zkratka ISK). Na Islandu je známá jako íslensk króna, což v překladu znamená „Islandská koruna“. Ceny za zboží a služby se označují písmeny kr., která představují islandskou korunu.

Peněžní jednotka na Islandu: islandská koruna

 • Zkratka: ISK
 • Zkratka používaná v obchodech: .kr
 • Mince: 1 ISK, 5 ISK, 10 ISK, 50 ISK, 100 ISK
 • Bankovky: 500 ISK, 1000 ISK, 2000 ISK, 5000 ISK, 10 000 ISK

Mince existují v nominálních hodnotách 1, 10, 50 a 100 a bankovky v nominálních hodnotách 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000. Na lícní straně mincí jsou vyobrazena typická islandská zvířata, na bankovkách pak významné osobnosti.

Směnný kurz islandské měny

Denní směnný kurz je stanoven islandskou centrální bankou. Na stránkách Islandské centrální banky jsou informace o aktuálním měnovém kurzu v angličtině.

Kvůli finanční krizi, kdy koncem léta 2008 islandská měna klesla na polovinu své předchozí hodnoty, jsou ceny základních potravin na špici západoevropských a skandinávských cen.

Potřebuji hotovost na Islandu?

Island, stejně jako všechny ostatní skandinávské země přijímají téměř ve všech místech platební debetní nebo kreditní karty. Můžu vám slíbit, že téměř na 100% nebudete za celou dobu vašeho pobytu na Islandu potřebovat hotovost. Existuje ovšem několik výjimek, proč byste se sebou na Islandu měli alespoň malý obnos peněz v ostrovní měně v hotovosti mít.

Platby spropitného

spropitne-na-islandu

I přesto, že na Islandu není zvykem platit spropitné, neznamená to, že tím místní obyvatelé urazíte a spropitné nepřijmou. Spropitné je možné dávat v restauracích, hotelech a častým případem je také „extra příplatek“ průvodci, v případě, že můžete využít placené výlety po Islandu.

Platby v automatech (např. sprchy)

Další důvod a důvod, proč byste měli mít v hotovosti i nějaké mince, pokud se chystáte kempovat. Sprchy v kempech často fungují s automatem, takže pokud je chcete použít, musíte zaplatit 50 ISK nebo 100 ISK a jedinou možnou formou platby je v mincích.

Jedním z podobných případů je například platba vstupného v horkých pramenech, které jsou v soukromém vlastnictví. Velmi oblíbené koupele jsou přírodní horké prameny v Hrunalaug, kde je nutná platba 1000 ISK nebo 10 EUR a není zde možné platit kartou.

Kolik peněz směnit za islandskou měnu?

Nejčastějším místem, kde si turisté mění peníze z vlastní měny na ostrovní, je v bankovním pobočce na Islandu, případně v bankomatech, který najdete přímo uvnitř letiště. Otázka, kterou si budete v ten moment určitě klást je:

„Kolik peněz v hotovosti si vzít na Island?“

V průměru bych počítal 1000 ISK v hotovosti na osobu za každý den. Peníze můžete využít spropitné, platit jimi v obchodech a využít pro platby v automatech. Pokud budete mít na konci své dovolené stále příliš mnoho peněz v hotovosti, můžete využít využít při platbě, ať už v obchodě nebo za služby.

Můžete používat hotovost v islandských supermarketech?

V obchodech a supermarketech na Islandu je všude možné platit v hotovosti, stejně jako využít debetní či kreditní kartu. V případě, že budete chtít zaplatit hotově, musíte ovšem na přepážku s pokladním, automatické pokladny přijímají pouze platby kartou.

Pro snadnější představu o tom, jaká je hodnota islandské měny je zde krátký seznam potravin a pití, které můžete koupit v některém supermarketu s potravinami na Islandu.

Orientační ceny

 • pivo v obchodě: 350 ISK (asi 60 Kč)
 • pivo v restauraci: 1200 ISK (asi 200 Kč)
 • chleba: 500 ISK (asi 80 Kč)
 • mléko: 250 ISK (asi 40 Kč)
 • vajíčka 750 ISK (asi 120 Kč)
 • banány: 200 ISK (asi 30 Kč)
 • cena jídla v restauraci: 3500 ISK (asi 600 kč)
 • cena hamburgeru na benzínové stanici: 2000 ISK (asi 300 Kč)
 • cena ubytování v kempu: 1500 ISK (asi 250 Kč)
 • cena ubytování v hotelu (levnější průměr): 25 000 ISK (asi 4150 Kč)

Bankomaty na Islandu

Bankomaty jsou na Islandu rozšířeny především ve větších městech, proto pokud vydáváte na okruh okolo Islandu a chcete mít hotovost, doporučuji si peníze z automatu vybrat v Reykjavíku či na letišti.

Islandské jméno pro bankomat je Hraðbanki, při vyhledávání nejbližšího bankomatu na Google bude dobře fungovat i použití výrazu „ATM near me“.

Bankomaty na Islandu nabízí v rozhraní několika jazyků, mezi nimiž najdete i angličtinu, takže výběr peněz je pro kohokoliv velmi snadný.

Jsou na Islandu přijímány kreditní karty?

Kreditní karty jsou široce přijímány po celém Islandu, a to i na těch nejopuštěnějších místech. Jediný důvod, proč mít u sebe hotovost, je v případě, že nebude wi-fi signál pro platební terminál.

V 99 % případů stačí použít debetní nebo kreditní kartu. Pro platbu kartou není stanoven žádný minimální limit, takže můžete snadno platit za méně než 20 kč.

Pokud se potřebujete dozvědět více o platbách a nakupování na Islandu, můžeme vám doporučit naše další články z blogu:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

© 2017 - 2022 Islandbezcestovky.cz

0
Would love your thoughts, please comment.x