Island je jednou z nejmenších zemí, která má vlastní měnu. Pokud se chystáte na dovolenou na Island, jistě vás zajímá, jaká měna se na Islandu používá a zda potřebuji hotovost a směnu na Island. Odpověď na tuto otázku najdete v následujícím odstavci.

Měna na Islandu

Měnou Islandu je islandská koruna (zkratka ISK). Na Islandu je známá jako íslensk króna, což v překladu znamená „Islandská koruna“. Ceny za zboží a služby se označují písmeny kr., která představují islandskou korunu.

Peněžní jednotka na Islandu: islandská koruna

  • Zkratka: ISK
  • Zkratka používaná v obchodech: .kr
  • Mince: 1 ISK, 5 ISK, 10 ISK, 50 ISK, 100 ISK
  • Bankovky: 500 ISK, 1000 ISK, 2000 ISK, 5000 ISK, 10 000 ISK

Mince existují v nominálních hodnotách 1, 10, 50 a 100 a bankovky v nominálních hodnotách 500, 1000, 2000, 5000 a 10 000. Na lícní straně mincí jsou vyobrazena typická islandská zvířata, na bankovkách pak významné osobnosti.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Směnný kurz islandské měny

Denní směnný kurz je stanoven islandskou centrální bankou. Na stránkách Islandské centrální banky jsou informace o aktuálním měnovém kurzu v angličtině.

1 000 Kč = 5 800 ISK

Kvůli finanční krizi, kdy koncem léta 2008 islandská měna klesla na polovinu své předchozí hodnoty, jsou ceny základních potravin na špici západoevropských a skandinávských cen.

Potřebuji hotovost na Islandu?

Island, stejně jako všechny ostatní skandinávské země přijímají téměř ve všech místech platební debetní nebo kreditní karty. Můžu vám slíbit, že téměř na 100% nebudete za celou dobu vašeho pobytu na Islandu potřebovat hotovost. Existuje ovšem několik výjimek, proč byste se sebou na Islandu měli alespoň malý obnos peněz v ostrovní měně v hotovosti mít.

Platby spropitného

spropitne-na-islandu

I přesto, že na Islandu není zvykem platit spropitné, neznamená to, že tím místní obyvatelé urazíte a spropitné nepřijmou. Spropitné je možné dávat v restauracích, hotelech a častým případem je také „extra příplatek“ průvodci, v případě, že můžete využít placené výlety po Islandu.

Platby v kempech

Další důvod a důvod, proč byste měli mít v hotovosti i nějaké mince, pokud se chystáte kempovat. Sprchy v kempech často fungují s automatem, takže pokud je chcete použít, musíte zaplatit 50 ISK nebo 100 ISK a jedinou možnou formou platby je v mincích.

Jedním z podobných případů je například platba vstupného v horkých pramenech, které jsou v soukromém vlastnictví. Velmi oblíbené koupele jsou přírodní horké prameny v Hrunalaug, kde je nutná platba 2000 ISK nebo 20 EUR a není zde možné platit kartou.

Kolik peněz směnit za islandskou měnu?

Nejčastějším místem, kde si turisté mění peníze z vlastní měny na ostrovní, je v bankovním pobočce na Islandu, případně v bankomatech, který najdete přímo uvnitř letiště. Otázka, kterou si budete v ten moment určitě klást je:

„Kolik peněz v hotovosti si vzít na Island?“

V průměru bych počítal 1000 ISK v hotovosti na osobu za každý den. Peníze můžete využít spropitné, platit jimi v obchodech a využít pro platby v automatech. Pokud budete mít na konci své dovolené stále příliš mnoho peněz v hotovosti, můžete využít využít při platbě, ať už v obchodě nebo za služby.

Můžete používat hotovost v islandských supermarketech?

V obchodech a supermarketech na Islandu je všude možné platit v hotovosti, stejně jako využít debetní či kreditní kartu. V případě, že budete chtít zaplatit hotově, musíte ovšem na přepážku s pokladním, automatické pokladny přijímají pouze platby kartou.

Pro snadnější představu o tom, jaká je hodnota islandské měny je zde krátký seznam potravin a pití, které můžete koupit v některém supermarketu s potravinami na Islandu.

Orientační ceny

  • pivo v obchodě: 450 ISK (asi 60 Kč)
  • pivo v restauraci: 1300 ISK (asi 200 Kč)
  • chleba: 500 ISK (asi 80 Kč)
  • mléko: 250 ISK (asi 40 Kč)
  • vajíčka 750 ISK (asi 120 Kč)
  • banány 5 ks: 200 ISK (asi 30 Kč)
  • cena jídla v restauraci: od 3500 ISK (asi 600 kč)
  • cena hamburgeru na benzínové stanici: od 2500 ISK (asi 350 Kč)
  • cena ubytování v kempu: od 1500 ISK (asi 250 Kč)
  • cena ubytování v hotelu (levnější průměr): 25 000 ISK (asi 4150 Kč)

Bankomaty na Islandu

Bankomaty jsou na Islandu rozšířeny především ve větších městech, proto pokud vydáváte na okruh okolo Islandu a chcete mít hotovost, doporučuji si peníze z automatu vybrat v Reykjavíku či na letišti.

Islandské jméno pro bankomat je Hraðbanki, při vyhledávání nejbližšího bankomatu na Google bude dobře fungovat i použití výrazu „ATM near me“.

Bankomaty na Islandu nabízí v rozhraní několika jazyků, mezi nimiž najdete i angličtinu, takže výběr peněz je pro kohokoliv velmi snadný.

Jsou na Islandu přijímány kreditní karty?

Kreditní karty jsou široce přijímány po celém Islandu, a to i na těch nejopuštěnějších místech. Jediný důvod, proč mít u sebe hotovost, je v případě, že nebude wi-fi signál pro platební terminál.

V 99 % případů stačí použít debetní nebo kreditní kartu. Pro platbu kartou není stanoven žádný minimální limit, takže můžete snadno platit za méně než 20 kč.

Pokud se potřebujete dozvědět více o platbách a nakupování na Islandu, můžeme vám doporučit naše další články z blogu: