Jedním z nejnáročnějších a nejzajímavějších způsobů cestování po Islandu je jízda na kole. I když to pro některé může znít bláznivě, existuje mnoho lidí, kteří si rádi užijí islandskou krajinu na kole.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Mnozí, kteří se rozhodnou objet Island na kole, cestují po okruhu, zatímco zkušenější outdooroví cyklisté si užívají náročnějších cest ve vnitrozemí.

Stezka přes Kjölur je jednou z nejoblíbenějších stezek pro zkušené cyklisty. Tato varianta je ale určena jen zkušeným cyklistům. Cesta je totiž potenciálně nebezpečná, ale mnozí říkají, že je to ten nejlepší způsob, jak skutečně Island poznat.

I když jízda na kole přes Island je povzbuzující a nezapomenutelný zážitek, dobrodružství přichází s mnoha výzvami.
Počasí na Islandu se může měnit rychle a neočekávaně, takže přinese teplé oblečení, zkontrolujte předpověď počasí a vždy se připravte na nepříznivé počasí.

Měli byste očekávat, jak déšť tak vítr během cesty, takže se ujistěte, že oblečení, které máte, je teplé i vodě odolné.

Rukavice jsou také důležité, protože teploty mohou náhle a drasticky klesnout, zejména ve vyšších nadmořských výškách.

Dalším problémem je členitý terén Islandu. Strmé kopce, horké prameny, trhliny a mnoho dalších přírodních hrozeb představují potenciální hrozbu pro jakékoli cyklo dobrodružství.

Mrkni na cyklotrip z roku 2017 – http://sjetsvet.cz/2017/06/14/island-12/

Vždy buďte opatrní na terén a okolí. Vzhledem k tomuto drsnému terénu doporučujeme zvolit si výlet na horském kole se silnými pneumatikami oproti standardnímu silničnímu kolu. A vždy si sebou nezapomeňte přinést sadu na opravu jízdních kol, protože města jsou tu vzdálena desítky i stovky kilometrů od sebe.

Pokud jste řádně připraveni, výlet po Islandu na kole může být nezapomenutelným zážitkem. Můžete si přinést vlastní kolo z domova, nebo si můžete vybrat z kol, které si lze pronajmout nebo zakoupit v Reykjavíku.

Videa cestovatelů, kteří projeli Island na kole

I přes náročnost cestování po Islandu na kole, je tato země oblíbenou destinací cyklistů – a oprávněně – takže není těžké najít spoustu a spoustu opravdu skvělých a opravdu komplexních informací, než se vydáte na cestu.

Počasí

počasí na Islandu

Kde začít? Islandské počasí je zážitkem samo o sobě a člověk se s ním bude muset vypořádávat každý den během cesty. Počasí se totiž může drasticky změnit v několika minutách nebo během několika kilometrů vaší cesty.

TEPLOTY:

Island může být docela chladný, ale uprostřed léta – jako v červenci – je to vlastně docela ideální teplota, v průměru 10 ° C až 13 ° C.

Během dne se teploty sice docela mění, ale to je tím, protože dny jsou tak dlouhé a jasné (vlastně tu v létě skoro není tma), noční teploty klesají jen o několik stupňů.

VÍTR: Island je pověstný silným větrem a je tomu opravdu tak. Někdy jde jen o mírný vánek a někdy tak silný, že byste nemohli sjíždět z kopce, i pokud jste se snažili. Jízda na kole při silném větru obvykle není zábavná (přinejmenším protivítr) a je nejlepší naplánovat si jízdu v tuto dobu – jinými slovy , zůstat na kole tak dlouho, dokud budete mít vítr v zádech nebo bezvětří, a odpočívat, když vítr nefouká ve váš prospěch.

Opravdu, nejlepší způsob, jak se vyhnout poryvům, je jízda v noci, kdy je vše mnohem klidnější.

Ponuré dny a zataženo se dá očekávat vždy, i když Island může být občas příliš slunný.

DÉŠŤ: Známé islandské přísloví říká: „Pokud se vám nelíbí počasí na Islandu, počkejte pět minut.“

Pokud jde o déšť, je to do značné míry pravda. Nepromokavá výbava by měla být vždy po ruce, a měli byste přinést stan, který lze postavit za minutu, jen pro případ, že se ocitnete v lijáku, i když svítí slunce v každém směru.

Než přijedete na Island a očekávejte, že bude neustále pršet. V nejlepším případě budete pozitivně překvapeni, v nejhorším případě nebudete zklamáni.

SLUNCE: Arktické slunce je trvalé a silné. Uprostřed léta bude svítit déle než dvacet hodin denně, zapadákolem 1:00 a vychází opět kolem 3:00 nebo 4:00.

Světla na kole jsou tedy spíše opatrností než nutností.

Doporučujeme – respektujte počasí, zbytečně neriskujte a když vám počasí nepřeje, užívejte si restaurací, geotermálních pramenů, a udělejte si přestávku na jídlo nebo vysušení.

Cesty a terén

cesty na Islandu

Od července 2016 je silniční okruh kolem Islandu plně zpevněný – pokud zde není nezpevněný úsek tak malý, že ho ani nebereme v úvahu (možná ve východních fjordech).

Některé úseky, jako Reykjavík do Akureyri nebo z Reykjavíku do Selfossu, mohou být během dne živější, což může být nepříjemné, ovšem čím dál více se vzdálíte z Reykjavíku, tím jsou silnice.

Starší, ale obsáhlý cyklotrip z Islandu – http://www.klaudy.net/island-na-kole.php

Cyklisté mají povolen vstup na všechny silnice s výjimkou tunelu mezi Reykjavikem a Borgarnes, kde jsou možnosti buď pro stopování, nebo pro příjemnou 40-kilometrovou objížďku kolem (silnice 47 je sice delší, ale můžeme doporučit).

Pokud vyjedete z hlavní silnice č. 1, můžete se velmi často dostat na kamenité nezpevněné cesty. Někdy jsou v lepším stavu, jinde by ale byla jízda s rizikem píchnutí.

 

Kam dál?

Sleduj mě jinde: