Obsah článku:
Výdaje na pohonné hmoty na Islandu můžou být nemalou položkou ve vašem rozpočtu, pokud se vydáte na dovolenou na Island.
Ceny za benzín i na naftu na Islandu jsou vyšší než v Česku a během letní sezóny ještě stoupají.
Další důvodem, proč byste měli věnovat cenám za benzín (či naftu) pozornost je to, že spotřeba vozidel může být na Islandu vyšší už kvůli častému silnému větru anebo kvůli tomu, že si často musíte půjčovat auta s pohonem 4×4, která mají přeci jen o něco vyšší spotřebu, než menší osobní vozy, na které jsme zvyklí v Česku.
Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
– V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu
Ceny pohonných hmot
Na Islandu funguje několik společností, které provozují čerpací stanice. Samozřejmě, že některé z nich jsou levnější, takže výběrem vhodné společnosti můžete na benzínu ušetřit.
- V roce 2024 se ceny za benzín pohybují mezi částkou 50 – 55 Kč za litr.
- Cena za naftu je potom o něco nižší a vychází o několik korun méně, ovšem rozdíl není tak vysoký jako v ČR.
Mezi největší firmy, u kterých můžete benzín či naftu tankovat patří N1, Orkan a Olís. Nedávno na Island přišla také firma Costco, která nabízí nejlevnější benzín.
Problémem na Islandu je to, že čím dále jste od hlavního města, tím méně je oblast osídlená a tím menší výběr služeb, tedy i čerpacích stanic zde najdete.
Costco má ovšem pobočky v okolí Reykjavíku, takže pokud cestujete například okolo celého Islandu, budete nakonec muset tankovat i u dražších společností.
Tankování na Islandu
Na Islandu funguje množství samoobslužných čerpacích stanic, které jsou otevřené 24 hodin denně.
Na Islandu pro takové čerpací stanice existuje označení Sjálfsafgreiðsla, takže pokud uvidíte takový stojan, bude vám stačit platební karta a můžete natankovat kdykoliv chcete.
Primárně jsou tato zařízení v Islandštině, ale můžete si jazyk přepnout i do angličtiny, takže vás informace navedou. Funguje to většinou tak, že si vyberete stojan, vložíte kartu, vytáhnete kartu, napíšete PIN a vyberete částku, za kterou chcete natankovat.
Během několik sekund se pumpa aktivuje a vy můžete natankovat.
Tankování plné nádrže
U čerpacích stanic funguje také možnost načerpat „doplna“. To znamená, že nevybíráte částku, ale necháte pumpu, ať naplní vaši nádrž.
V takových případech se může stát, že vám společnost, která pumpu provozuje strhne vyšší částku, než kterou jste ve skutečnosti utratili.
Nemusíte se ale ničeho bát, je to standardní přístup a nevyužitá částka vám bude na váš účet vrácena. Tohle může ovšem trvat několik dnů (i týdnů), takže pokud jedete lowcost a potřebujete každou korunu, doporučuji tankovat jen na určitou sumu.
Tankování s platbou na pokladně
Pokud dáváte přednost tankování a platbě na pokladně, pak je situace velmi podobná. U některých čerpacích stanic je ovšem potřeba jít nejprve na pokladnu a požádat pracovníka, aby vám „odemknul“ pumpu, u které stojíte.
Stačí za ním přijít a požádat ho, aby odemknul pumpu s číslem, u které stojíte. Poté se vrátíte k autu, natankujete a teprve pak jdete zaplatit na pokladnu.
Kam dál?
- Kompletní průvodce při plánování zájezdu na Islandu
- Půjčovny aut na Islandu
- Řízení a dopravní předpisy na Islandu
- Kostely na Islandu
Sleduj mě jinde:
Máš dotaz? Zeptej se v komentářích