Co je to Zlatý okruh?

Islandský Zlatý kruh je 300 kilometrů dlouhá kruhová stezka, která se kličkuje na východ od Reykjavíku a spojuje přírodní zajímavosti. Nesmí být zaměňována s Ring Road, která obíhá celý ostrov.

Zlatý kruh lze snadno dokončit jako jednodenní výlet z Reykjavíku kvůli jeho blízkosti k hlavnímu městu. Ve výsledku je to ideální výlet pro krátkou návštěvu nebo mezipřistání na Islandu.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Zde jsou důležité zastávky Zlatého okruhu, které by měly být zahrnuty do vašeho denního itineráře, aby vám neunikl žádný z hlavních bodů trasy.

Můžete se připojit k organizovaným skupinám prohlídek, ale samotné řízení Zlatého kruhu vám umožní zastavit kdykoli chcete nebo dokonce trochu odbočit z vyšlapané cesty.

Najděte nejlevnější auto k pronájmu na Islandu

Jak dlouho trvá výlet?

Pokud začnete a skončíte v Reykjavíku, absolvování Zlatého kruhu vám zabere necelé čtyři hodiny. Samozřejmě to nezahrnuje prohlídky ani zastávky.

Zlatý kruh se pro většinu turistů na Island obvykle provádí jako celodenní nebo půldenní jízda z Reykjavíku, a proto doporučujeme okruhu věnovat 6 až 10 hodin.

Denní výlety z Reykjavíku

Ano můžeš. Zlatý kruh je jednou z nejznámějších denních prohlídek z Reykjavíku.

Na konci článku se doporučuje více prohlídek, ale zde je několik krátkých příkladů, které vám poskytnou představu o tom, co je v nabídce.

Jak můžete vidět, pokud chcete soukromou prohlídku nebo prohlídku komunity, máte spoustu možností.

Zlatý okruh na vlastní pěst

Vzhledem k tomu, že Island má omezenou infrastrukturu veřejné dopravy, k prohlídce Zlatého kruhu si budete muset buď půjčit auto, nebo si rezervovat jednodenní výlet z Reykjavíku.

Pro maximální flexibilitu je řízení Zlatý okruh tou nejlepší volbou, pokud vám vyhovuje řízení za všech povětrnostních podmínek. Kromě návštěvy základních zastávek v tomto itineráři Zlatého kruhu můžete také absolvovat několik dalších zastávek mimo cestu, jako je jezero Kerid Crater Lake nebo lázně Laugarvatn.

Pokud vám ale stejně jako mně méně vyhovuje řízení za každého počasí, není tu žádný nedostatek prohlídek organizovaných Golden Circle odjíždějících z Reykjavíku. Doporučuji prohlídku Golden Circle Classic s prohlídkou památek v Reykjavíku. Nabízejí bezplatné zrušení až 24 hodin před odletem, což je cenné vzhledem k vrtkavému počasí Islandu.

Tato 7,5hodinová prohlídka stojí 8 490 ISK; přidat dalších 1 550 ISK za vyzvednutí v hotelu (ceny v květnu 2021). Odjezdy jsou každou hodinu od 8:00 do 12:00.

Kromě vynikajícího živého průvodce dostanete také tablet, který poskytuje další informace a zvukový komentář v deseti jazycích. Přineste si vlastní sluchátka.

To, co ztratíte na flexibilitě, získáte na pohodlí.

Co musíte vidět:

  • Geysir
  • Gullfoss
  • Thingvellir
  • Oxararfoss
  • Kráter Kerid

Thingvellir byl místem prvního islandského parlamentu Althing, který se zde poprvé sešel v roce 930 našeho letopočtu. Bylo to asi padesát let, co se Island usadil. Thingvellir byl používán jako místo setkání pro parlament až do roku 1798.

Thingvellir byl vybrán jako místo pro parlament, protože se předpokládalo, že je relativně přístupný ze všech částí Islandu. Parlamentní zasedání se konala v letních měsících a pro islandské občany byla velká pozornost.

Národní park Thingvellir je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a sehrál významnou roli v historii Islandu. Najdete zde jezera, vodopády, přírodní útvary a pro mě nejzajímavější je prasklina Silfra.

Protože leží v místě setkávání amerických a euroasijských kontinentálních desek, má národní park Thingvellir geologický význam. Tyto desky se neustále od sebe oddělují a způsobují vznik velkého příkopového údolí.

Island roste v průměru tempem 2 cm ročně. Pěší turistika v národním parku Thingvellir je jednoduchá a přímá s dobře značenými stezkami.

Geysir

Islandský gejzír najdete asi hodinku cesty od hlavního města Reykjavík, ovšem tento gejzír už není aktivní.

Dva hlavní gejzíry jsou Strokkur a Geysir. V poslední době byl Geysir docela spící, i když, jak se předpokládá, propukl nejméně 10 000 let, myslíme si, že pauza je čas od času jen přirozená. Když to udělá, je to velkolepé, s erupcemi vroucí vody a páry dosahující více než 400 stop.

Vaše cesta povede na východ, směrem k městečku Laugarvatn. Odtud potom zamíříte k oblasti gejzírů, kde můžete sledovat gejzír Strokur, který je stále aktivní a vytryskne zhruba každých 10 minut. Odtud už je to pak asi jen půl hodiny k masivnímu vodopádu Gullfoss (“zlatý vodopád”).

Gullfoss

Vodopád Gullfoss je poslední ze tří hlavních atrakcí Zlatého kruhu. Název Zlatého kruhu pochází od Gullfossu, což znamená zlaté pády. Gullfoss je jedním z nejkrásnějších vodopádů na Islandu a jedním z našich oblíbených.

Vodopád, který se nachází na řece Hvtá, je od Haukadaluru vzdálený asi deset minut. K dispozici jsou dvě hlavní parkovací plochy, jedna v nižší nadmořské výšce a druhá ve vyšší nadmořské výšce, každá s jiným výhledem na pády.

Obě lokality poskytují nádherný výhled a řada kroků je spojuje. Je také možné se projít po okraji řeky nad pády, abyste získali jinou perspektivu.

Skryté poklady ve Zlatém okruhu

Vodopád þórufoss

þórufoss, neboli Thorufoss, je jen pětiminutová objížďka od trasy Zlatý kruh a myslíme si, že je to objížďka, která stojí za to.

Vodopád je hned u silnice 48 a mimo silnici je malé parkoviště. Všimněte si, že ze silnic nevidíte pády a značce moc nestojí v cestě, což znamená, že ji mnoho návštěvníků chybí.

Vodopád Faxi

Faxi je majestátní vodopád na řece Tungufljót, která je součástí Zlatého kruhu. Není to příliš vysoký vodopád, 22 stop, ale je 300 stop široký a dostatečně vzácný, aby si zasloužil návštěvu, věříme.

Můžete buď sjet dolů na parkoviště na úpatí vodopádů, nebo si je prohlédnout z výše uvedené silnice.

Vodopád Urridafoss

Vodopád Urridafoss je jedním z méně známých vodopádů na jihu Islandu, přestože je velmi snadno dosažitelný a je jen 2 minuty jízdy od hlavní silnice. Pokud jste fanouškem vodopádů, určitě byste neměli nechat ujít návštěvu tohoto vodopádu, který se nachází mezi Selfossem a Hellou. Název vodopádu je založen na místních rybách, pstruzích, které se hojně vyskytují na řece Thjorsa. Urrida je islandský výraz pro „pstruh“.

Kráter Kerið

Kerið je vulkanické malé kráterové jezero na jihu Islandu, na oblíbené turistické trase Zlatý kruh. Je to jedno z několika kráterových jezer v oblasti, známé jako Islandská západní vulkanická zóna, která zahrnuje poloostrov Reykjanes a ledovec Langjökull, vytvořený při pohybu země přes lokalizovaný hotspot, ale je to ten, který má vizuálně nejznámější kalderu stále neporušený.

Kaňon Brúarhlöð

Brúarhlöð Canyon je skrytý klenot Islandu a pokud jste někdo, kdo miluje chodit na krátké túry, procházky přírodou za pozorováním a trávit hodiny v klíně přírody, pak je toto místo ideální pro vás.

Kaňon Brúarhlöð se nachází v blízkosti Zlatého kruhu a nedalekého Hrunamannahreppur, ale cestující ho mohou minout.

Toto místo je známé svými mimořádnými skalními útvary, které při pohledu shora vypadají fenomenálně. Bylo to před staletími, kdy mohutná řeka Hvitá, což znamená bílá řeka, prošla skrz pevné skály, které vedly k vytvoření této propletené soutěsky – Brúarhlöð.

Vodopád Brúarfoss

Vodopád Bruarfoss na Islandu má nejvíce modré vody ze všech vodopádů Zlatého kruhu.

Je to skrytý klenot nedaleko mnoha atrakcí Zlatého kruhu, které musíte vidět. Ačkoli výška tohoto vodopádu není nijak zvlášť působivá, barva vám může vyrazit dech.

Mnoho lidí věří, že vodopád Bruarfoss je uzavřen, ale je uzavřena pouze stará zkrácená cesta.

Horké prameny v oblasti Zlatého kruhu

  • Laugarvatn Fontana
  • Reykjadalur Hot Spring
  • Secret Lagoon Hot Spring

Jednodenní itinerář pro Zlatý okruh

Pokud plánujete pronájem auta a řízení Zlatého kruhu, sestavili jsme tento rychlý navrhovaný 1denní itinerář Zlatého kruhu, který odjíždí z Reykjavíku ráno a vrací se do Reykjavíku odpoledne / večer.

Mohlo by to být také použito jako výchozí bod pro delší cestu na Islandu a pro inspiraci v tomto oddělení si prohlédněte naše itineráře na 3 dny na Islandu, 7 dní na Islandu a Islandský okruh.

Národní park Þingvellir na Islandu

Zastavení 1: þórufoss

Naše první navrhovaná zastávka na vaší cestě Golden Circle je þórufoss. Je to pěkný vodopád a obvykle není příliš přeplněný. V závislosti na provozu mimo město a na tom, odkud opouštíte, očekávejte, že vám to zabere asi 40 minut jízdy. Zde byste neměli potřebovat více než 10 – 15 minut.

Zastavení 2: Thingvellir

Z þórufossu je to asi 20 minut jízdy do národního parku Thingvellir. Je tu toho hodně co vidět a dělat. Nezapomeňte zaplatit za parkování! Mezi nejvýznamnější patří Þingvallakirkja (kostel), Lögberg (skalní útvary), různé pukliny a vodopád Öxarárfoss.

Můžete si zde také naplánovat potápění nebo šnorchlování. Tyto aktivity si budete chtít rezervovat předem a očekáváte, že jim budete věnovat alespoň 2–3 hodiny, pokud se je rozhodnete provádět, což ovlivní, kolik toho po zbytek dne uvidíte.

V opačném případě navrhujeme naplánovat zhruba 90 minut na Thingvellir.

Zastavení 3: Oběd na Efstidalur II.
Teď už můžete mít hlad. Náš návrh na oběd jsou restaurace a farmářský obchod na Efstidalur II, který je asi 40 minut jízdy od Thingvellir.

Restaurace Efstidalur

Mají vynikající jídlo vyrobené z místních surovin a my jsme si jejich burger opravdu užili. Jsou také proslulí svou zmrzlinou, takže i když cestujete s větším rozpočtem a houpáte se na oběd, vřele doporučujeme si nějakou zmrzlinu dopřát!

Očekávejte, že zde strávíte 45 – 90 minut, pokud máte celý oběd nebo 15minutovou přestávku na zmrzlinu.

Zastavení 4: Geotermální pole Haukadalur

Po obědě je to 15 minut jízdy do geotermálního pole Haukadalur, kde můžete vidět bublající bahnité body, kouřící fumaroly a erupční gejzíry.

Haukadalur zlatý okruh

Toto je nádherně fotogenické místo a je spousta zábavy k návštěvě. Očekávejte, že na místě strávíte přibližně 30 minut – 45 minut.

Zastavení 5: Vodopád Gullfoss

Z Haukadaluru je to jen 10 minut jízdy autem do Gullfossu, který je často hlavním vrcholem pro většinu návštěvníků, kteří cestují po Zlatém kruhu.

Není těžké pochopit proč a tento vodopád je opravdu působivý. Existuje spousta příležitostí k fotografování, takže očekávejte, že na místě strávíte alespoň 30 – 45 minut. K dispozici je také obchod se suvenýry, kavárna a toalety.

Zastavení 6: Vodopád Faxi

Je čas se otočit a vydat se zpět do Reykjavíku. Pokud stále chcete vidět nějaké vodopády, pak stojí za to zastávka u klidnějšího vodopádu Faxi, 20 minut jízdy od Gullfossu.

Je to jen mimo silnici a nemělo by vám zabrat více než 10 – 15 minut času.

Zastavení 7: Kráter Kerið

Z Faxi pokračujte po trase 35 asi půl hodiny, dokud nepřijdete ke kráteru Kerid. Toto je další velmi užitečná zastávka na Zlatém kruhu, která vám dává příležitost prozkoumat skutečný kráter sopky zblízka.

Můžete zde strávit slušné množství času, pokud se rozhodnete procházet kolem kráteru a jít dolů na podlahu kráteru, nebo se můžete jen houpat a pořídit pár fotografií. Navrhujeme zde přidělit 15 minut až hodinu, v závislosti na vaší úrovni zájmu.

Zastavení 8: Vyberte si horký pramen

Pokud máte zájem navštívit horký pramen na Islandu, Golden Circle vám nabízí tři možnosti.

Dva horké prameny na cestě kolem Zlatého kruhu, Laugarvatn Fontana a Tajná laguna (Secret lagoon), jsou velmi snadné navštívit, když cestujete kolem, a jsou k dispozici prohlídky, které zastavují u jednoho nebo druhého.

Prohlédněte si toto turné, které zahrnuje Laugarvatn Fontana, a toto turné, které zahrnuje tajnou lagunu.

Laugarvatn Fontana

Další možností, pokud jedete v letních měsících po Zlatém kruhu a chcete si udělat výlet, abyste zakončili svůj den, pak určitě doporučujeme najít si čas na návštěvu Reykjadalur Hot Spring.

Cesta na parkoviště zde od kráteru Kerid vám zabere asi 25 minut, poté se díváte na alespoň hodinovou túru v každém směru, abyste se dostali do oblasti horkých pramenů určených ke koupání.

Po celé té turistice si pravděpodobně budete chtít užít bazény, takže očekávejte, že strávíte asi hodinu lenošením. Nedoporučujeme to dělat v zimě, nebo pokud se potřebujete vrátit do Reykjavíku a do určité doby vrátit své půjčené auto.

Z Reykjadaluru do Reykjavíku je to asi 45 minut jízdy.

Další možností je přidat na konci vaší cesty návštěvu Modré laguny. Pokud řídíte sami, není to příliš velká odbočka. To také dělá dobrou volbu, pokud odlétáte následující den v Modré laguně poblíž letiště a v této oblasti jsou hotely, ve kterých můžete přes noc.

Zlatý okruh – mapa

Hlavními zastávkami na Zlatém kruhu jsou národní park Thingvellir, horké prameny Geysir a vodopád Gullfoss.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: