Ceny za ubytování v hostelech, hotelech či guesthousech jsou na Islandu poměrně dražší oproti cenám v Česku. Proto se mnoho lidí snaží najít způsoby, jak procestovat Island s nižším rozpočtem a ušetřit za to. Asi jednou z nejvýhodnějších (ovšem často ne nejpohodlnějších) metod je spaní v autě.

Ještě v minulosti bylo možné spát v autě na Islandu téměř kdekoliv, před několika lety se ovšem zákony změnili a dnes už můžete kempovat a spát v autě jen na vyhrazených místech, tedy v kempech.

Těch je ovšem na Islandu dostatek, takže je možné objet celý Island a přespávat pouze v kempech. I přesto, že jsou ceny za kempy asi o něco vyšší, než byste čekali, stále díky tomu můžete ušetřit značnou část nákladů při vaší dovolené po Islandu.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Jaké auto na spaní v autě?

Při výběru auta na kempování záleží hned na několika faktorech, které musíte vzít v úvahu. Pokud hledáte tu nejlevnější možnost, potom si můžete vystačit s nějakým ojetým autem ve verzi kombi, které není s pohonem 4×4.

Srovnání aut k pronájmu na Islandu >>


Tím se pravděpodobně dostanete na nejnižší ceny, ovšem omezíte se tak na jízdu jen po určitých silnicích. Některé silnice na Islandu jsou totiž vhodná jen pro auta s pohonem 4×4 a s obyčejným kombíkem může být cestování po takových silnicích značně riskantní.

Půjčení auta na spaní a kempování od místních za nejnižší ceny

Nejlevnější pronájem takových aut najdete na webových stránkách Carrenters.is. Jde o katalog aut místních, kteří nabízí svoje nevyužívaná auta (většinou přes sezónu) turistům.

Na webu Carrenters.is, stejně jako na stránkách klasických půjčoven aut či karavanů si můžete vybírat samozřejmě i dalších typů vozidel.

Často jsou ke spaní upraveny auta typu pickupy jako Volkswagon Caddy, SUV anebo dodávky.

Ceny za půjčení těchto vozidel mohou být o něco vyšší a také počítejte s tím, že se vám zvedne spotřeba paliva, což může vaše náklady na dopravu po Islandu navýšit o dalších pár tisíc korun (viz článek Ceny nafty a benzínu).

Na Islandu funguje několik půjčoven aut, které jsou zaměřený primárně na půjčení auta pro kempování. Najdete zde tedy dodávky či menší auta, která jsou pro spaní přizpůsobena a mají většinou i potřebné vybavení. Mezi takové půjčovny patří například:

Kde kempovat na Islandu?

Jak už jsem zmiňoval na začátku článku, na Islandu funguje mnoho kempů. Část z nich má otevřeno jen během sezóny, takže si nezapomeňte zkontrolovat, zda bude kemp otevřený právě v dobu, kdy se tam chystáte přespat.

Nepřehlédněte: Jaká platí pravidla pro spaní v autě a kempování na Islandu?

Hlavní weby o kempování na Islandu je https://tjalda.is/ nebo https://www.nat.is/camping-in-iceland/, kde najdete seznam islandských kempů a podle něj si tak můžete naplánovat vaši cestu.

Na jaké teploty se připravit?

Island je země s velmi proměnlivým počasím a proto se dá těžko předpovídat, jaké počasí vás může v daném období potkat. Nicméně platí, že byste měli být určitě připravení a to i v sezóně. Doporučuje se bavlněné oblečení a kvalitní spacáky. Pokud je to možné, dejte přednost půjčení auta s topením, které funguje i s vyplým motorem (Webasto).

Další články a blogy o tom, jaké je kempování či spaní v autě na Islandu:


Kam dál?

Sleduj mě jinde: