Vodopády jsou rozhodně jedním z hlavních lákadel a také důvodem toho, proč na Island turisté každoročně přijíždění. Někteří z vás pravděpodobně znají fotky těch nejznámějších vodopádů, i když je možná neznáte jménem.

Dostupnost mnoha známých vodopádů na Islandu je často velmi snadné a nebudete si tak při půjčování auta muset připlácet za dražší auta s 4×4 pohonem. Hlavně na jihu Islandu vám bude stačit některé z levnějších vozů, ať už jde o Hyundai i20, VW Golf či Kia Rio.

Islandské vodopády jsou často viděny ve filmech či seriálech, příkladem může být například seriál Hra o trůny, ve které jste mohli kromě vodopádů vidět další spoustu islandských lokací.

Pozitivní zprávou pro turisti je to, že návštěva snad všech vodopádů je bezplatná, snad kromě parkování, které může být někdy placené (příkladem je vodopád Seljalandsfoss).

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

13 nejlepší vodopádů na Islandu

Mezi nimi je 13 nejlepších islandských vodopádů, které vás svou krásou a silou nechají v klidu. Od majestátního Gullfoss po odlehlé Gljufrabui, každý vodopád je jedinečně fascinující sám o sobě.

1. Vodopád Gullfoss

Gullfoss (zlatý vodopád) patří mezi nejznámější vodopády na Islandu. Najdete ho v turistické oblasti, která nese název Zlatý okruh a leží nedaleko známeho gejzíru. Tento vodopád vypadá úchvatně ať už ho navštívíte v kteroukoliv roční dobu. Navíc je nedaleko Reykjavíku a cesta k němu z hlavního města netrvá více než hodinu.

2. Vodopád Oxararfoss

Vodopád Oxararfossu je v nejspíše v itinerářích všech turistů, kteří se chystají navštívit národní park Thingvellir. Vodopád leží asi 15 minut chůze od hlavního parkoviště ve Thingvelliru a na stejné stezce můžete najít stezků kaňonem, které posloužila jako jedna z lokací do již zmiňovaného seriálu Game of thrones.

3. Seljalandfoss

Velmi oblíbený vodopád Selfjalandsfoss leží téměř vedle hlavní silnice N1, která vede okolo celého Islandu. Vodopád je od Reykjavíku vzdálen o něco více než dva zmiňované předchozí, ale jeho návštěvu stihnete zvládnout během jednodenního výletu po Islandu.

Na místě najdete placené parkoviště, toalety, bistro a prodejnu islandských svetrů.

Asi 500 metrů od vodopádu, který si můžete obejít i ze zadu leží skrytý vodopád s názvem Glufrábrui.

Tento vodopád je naopak ukryt přímo ve skále a cestou k němu se musíte brodit menší říčkou. Oba dva vodopády rozhodně stojí za návštěvu a neměly by vám při vaší dovolené na Islandu uniknout.

4. Skogafoss

Vodopád Skogafoss patří mezi vodopády, které uvidíte na fotkách snad nejčastěji. Je vzdálen nedaleko vodopádu Seljalandsfoss, směrem na východ. Vodopád si můžete prohlédnout ze zdola, anebo se vydat po stezce nahoru a shlížet dolů.

U parkoviště pod vodopádem najdete kemp, ve kterém se můžete přes noc ubytovat a cestou za vodopádem se pak můžete vydat po stezce, která vás povede kolem řeky, kde můžete vidět spoustu dalších menších vodopádů.

5. Bruarfoss


Vodopád Bruarfoss je typických svou jasnou téměř až tyrkysovou barvou. Stejně jako Gullfoss, tak i tento vodopád se nachází v oblasti Zlatý okruhu, takže nedaleko hlavního města. Cesta k vodopádu je o něco komplikovanější, o to větší je pak ale odměna v tom, že je méně turisticky navštěvovanější.

3. Svartifoss

Vodopád Svartifoss leží o něco dále na východ a většinou se k němu nedostanete v první den vašeho výletu po Islandu. Tak jako k vodopádu Bruarfoss, i sem se musíte dostat stezkou, po které musíte jít pár desítek minut. Cesta je sice strmější, ale pohled na tento unikántní vodopád rozhodně stojí za to.

4. Vodopád Dynjandi

Ti z vás, kteří by se chtěli dostat až na vrchol tohoto masivního vodopádu musíte zdolat asi patnáctiminutovou stezku.

Největší a nejširší část vodopádu je ta, která získává veškerou pozornost a fotografie, i když jsou zde působivé, i když menší vodopády padají po řece.

Jak se dostat k vodopádu?

Postupujte podle této jednoduché příručky krok za krokem.

1. Zastavte auto na parkovišti.

2. Projděte se až k největší části vodopádu, trvá to asi 15 minut.

3. Zhluboka se nadechněte a užijte si výhled

4. Kdykoli budete připraveni, vraťte se zpět k autu.

5. Dettifoss


Pokud máte možnost zůstat na Islandu dostatek dnů k tomu, abyste navštívily severo-východ Islandu a oblast kolem Mývatnu, pak musíte rozhodně navštívit vodopád Dettifoss. Řadí se mezi nejsilnější vodopád v celé Evropě a pokud vedle něj stojíte, rozhodně si získá váš respekt.

6. Gufufoss


Možná ne tolik známý, ale rozhodně obdivuhodný vodopád Gufufoss, který najdete na východu, vzdálen od Reykjavíku mnoho hodin jízdy autem.

Hlavní rozdíl mezi Gufufossem a Skogafossem spočívá v tom, že je vzdálený a mnohem méně přeplněný.

Skogafoss má v daném okamžiku obvykle stovky návštěvníků, ale když jsem tam šel, byl Gufufoss úplně prázdný.

V Gufufossu je také možné vyjít na vrchol útesu a odtamtud fotit, ale byl jsem spokojený, že jsem fotografoval jen ze dna u řeky.

7. Haifoss

Vodopád Haifoss patří mezi ty vodopád, kam není dostupnost menšími auty snadná anebo možná i vůbec zvládnutelná. K vodopádu vede štěrková cesta, kdy stoupáte na vrchol kopce, odkud se můžete kochat výhledem a na jeden z nejvyšších vodopádů na Islandu. Vodopád nabízí opravdu krásné výhledy a pro mě osobně patří mezi ty nejlepší.

8. Hengifoss

Hengifoss se možná trochu podobá předchozímu vodopádu a to díky typickým načervenalým skalám. Vodopád Hengifoss leží ovšem v úplně jiné části Islandu a to v oblasti Westfjordů na západě Islandu. Cesta k vodopádu vyžaduje nějaký čas, ovšem odměnou pro vás bude nezapomenutelný výhled do kaňonu.

9. Kvernufoss

Cítíme, že Kvernufoss, vodopád jen pár kroků od Skogafossu, si zaslouží více pozornosti.

Byla to jedna ze zastávek, které jsme nemohli uvěřit, proč byla tak opuštěná.

Na jedné straně jste přeplnili Seljalandsfoss a Skogafoss (jejich popularita je však naprosto oprávněná) a jen pár kilometrů odtud je Kvernufoss, stejně krásný vodopád, který čeká na objevení.

Víme, že jižní pobřeží Islandu je poseté místy, která musíte navštívit, a proto je mnoho cestujících ve spěchu, ale opravdu si myslíme, že stojí za to dát Kvernufossu šanci.

10. Godafoss

Godafoss neboli vodopád bohů je jedním z nejkouzelnějších vodopádů na Islandu. Godafoss leží mezi jezerem Myvatn a Akureyri, hned vedle Ring Road, a je to místo, které musíte navštívit.

Takto by mohl znít krátký popis vodopádu Godafoss, vysoký 12 metrů, široký 30 metrů, tvar podkovy a nádherná barva vody ledovcové řeky Skjálfandafljót.

Víme, že toto tvrzení nezní nějak působivě, je poněkud nudné a na základě toho byste neuhádli, že Godafoss je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších vodopádů na Islandu.

11. Aldeyjarfoss

Asi nejkrásnější na severu Islandu je právě Aldeyjarfoss. Vodopád teče z řeky Skjálfandafljót, přímo v místě, kde je pokles o délce 65 stop. Považuji jej za jeden z nejkrásnějších vodopádů na severu Islandu díky čedičovým sloupům.

Stejně jako vodopád Svartifoss je Aldeyjarfoss výjimečný kontrastem černého čediče s intenzivní modrou vodou. I když je to naprosto ohromující, nepatří k nejnavštěvovanějším vodopádům na Islandu, protože je daleko od turistických oblastí. I tak si myslím, že to stojí za malou odbočku.

12. Reykjafoss

Vodopád Reykjafoss je jedním z nejúžasnějších vodopádů, které jsem objevil během naší poslední cesty na Island. Nachází se ve Skagafjörðuru, velmi blízko Varmahlíð, a je jedním z nejlépe skrytých pokladů v zemi.

Reykjafoss je součástí řeky Huseyjarkvisl a ve skutečnosti má dva vodopády. První je docela malý a druhý je vysoký asi 65 stop.

13. Sigoldufoss

Sigoldufoss je vodopád na Islandu, který téměř nikdo nenavštěvuje, a to navzdory skutečnosti, že jeho modrá voda vypadá jako pohlednice. Dosahuje výšky přes 30 stop a pochází z řeky Tungnaá.

V roce 1981 byla bohužel postavena elektrárna velmi blízko Sigoldufossu, což způsobilo erodování koryta a vodopádu.  Navzdory tomu je Sigoldufoss jedním z ostrovních vodopádů, které je třeba vidět u Reykjavíku ovlivňujícího jeho klidu a dechberoucí modré vodě.

Chcete-li se dostat k tomuto vodopádu, budete potřebovat vozidlo s pohonem 4×4, které dokáže navigovat po nezpevněných silnicích oblasti.

Pokud přicházíte z Reykjavíku, jeďte po okruhu na Hellu a poté zahněte doleva na silnici 26. Poté se silnice změní na F-26. Odbočte na F-208 a dostanete se do Sigoldufossu, stejně jako do Sigöldugljufuru.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: