Pokud už jste na Islandu anebo jste tento ostrov v minulosti navštívili, potom víte, že na Islandu převažuje doprava autem.

Narozdíl od Česka se zde využívá veřejná doprava jenom minimálně, autobusy jezdí jen mezi velkými městy a vlaková doprava zde neexistuje vůbec.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Stopování na Islandu

To ovšem neznamená, že se na Islandu nemůžete dopravovat jinak než autem. Velmi častý a mnohem méně nákladný způsob cestování po Islandu je autostop.

Stopování je zde velmi obvyklé a řidiči se k tomu staví pozitivně, je velká šance, že vás na využívaných silnicích brzy někdo nabere.

Problém může být tehdy, pokud cestujete více do vnitrozemí anebo chcete navštívit specifickou lokalitu, která je mimo hlavní tah. Nemůžete také objevovat méně známá a turisticky méně navštěvovaná místa, jako jsou „skryté“ vodopády či horké koupele.

Pokud přemýšlíte o tom, že vyzkoušíte stopování na Islandu, potom by vás mohla zajímat stránka Samferda.is. Zde si můžete zadat poptávku na sdílenou cestu anebo se přidat k někomu, kdo má volná místa v autě. Každý den je zde možné spolujízdy mezi největšími Islandskými městy.

Island na kole

Pravděpodobně ještě extrémnějším typem cestování po Islandu je doprava na kole. Jako extrémní způsob to označuji kvůli typickému počasí se silným větrem.

Mnoho cestovatelů, kteří se rozhodli objet Island na kole bylo překvapeno silou větru, která vás dokáže opravdu znatelně zpomalit a také unavit.

Do toho navíc musíte počítat s tím, že může začít pršet kdykoliv a pokud budete mít smůlu, může klidně pršet po celou dobu vaší cesty.

Doprava autobusem

Na Islandu a především v Reykjavíku můžete využít služeb Straeto.is, což je společnost, která se stará o dopravu v hlavním městě. Navíc také zajišťuje spojení s dalšími velkými městy na Islandu, ať už na jihu nebo na severu ostrova.

island-straeto-busPřímo na stránkách straeto.is si můžete najít jízdní řád a ceník jízdenek do jednotlivých destinací.

Autobusy ovšem nejezdí tak často jako v Česku, většinou jezdí jedna linka 2x až 3x za den, takže si vždy cestu předem naplánujte.

Doprava autem

Půjčení auta na IslanduNejvyužívanější, nevhodnější ale také nejdražší je doprava autem a to buď vlastním nebo půjčeným. Vlastní auto si můžete přivést trajektem z Dánska, ovšem tuto možnost využívá velmi málo lidí.

Proto si většina lidí auto půjčuje, i přesto, že náklady na půjčení auta na Islandu jsou velmi vysoké. Informace o pronájmu aut na Islandu jsem více rozebral v článku Půjčení auta na Islandu.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: