Jednou z oblíbených turistických atrakcí nejen v Reykjavíku, ale i v dalších městech na Islandu (například Husavík či Akureyri) je výlet za účelem pozorování velryb, případně delfínů. Rozhodně nejde o zážitek srovnatelný s návštěvou zoo, protože při výletu na lodi vlastně nikdy nevíte, zda a kdy se nějaká velryba objeví. I samotný výlet na lodi je navíc zajímavým zážitkem.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Posádka lodi je ovšem zkušená a lodí jezdí na výlety zároveň více, takže ví, kam jet a jak se pokusit velryby objevit. Kromě toho je během výletu také přednáška a na lodi si můžete zakoupit suvenýry či občerstvení.

Ceny za tenhle typ výletu sice nejsou nejlevnější, ovšem v případě, že žádnou velrybu neuvidíte, máte většinou šanci na opakovaný výlet v dalšímu termínu zdarma.

Nám se podařilo vyrazit na pozorování velryb v Reykjavíku koncem sezóny v roce 2018. První plánovaný den byl bohužel výlet na lodi zrušený kvůli nepříznivém počasí, takže jsme do Reykjavíku museli další den znovu. Tentokrát už  bylo počasí lepší, takže jsme konečně mohli uplatnit svoji rezervaci.

Využili jsme společnosti Elding, která má malou kancelář přímo v přístavu Reykjavíku, což je nedaleko centra. Kromě nich ovšem ve městě funguje několik dalších agentur, například Special Tours nebo Reykjavik Sailors, nejlevnější výlety na velryby ovšem nabízí GuidetoIceland.com

Přehled cen za výlet na velryby (uvedené ceny jsou mimo sezónu):

  • Getyourguide: 9 900 ISK
  • Elding: 10 990 ISK
  • Whale Safari: 10 990 ISK
  • Ambassador Whale watching: 10 990 ISK
  • Artic Adventures: 11 000 ISK
  • Grayline: 13 000 ISK

Ceny jsou tedy u všech společností velmi podobné a v přepočtu vychází na 2000 Kč na osobu (dospělý).

Doba trvání výletu je kolem 3 hodin, s tím, že zhruba hodinku trvá dostat se dostatečně daleko od města, další hodinu je potom hledání a pozorování velryb a poslední hodinu plujete nazpět do přístavu.

Neznamená to ovšem, že nemáte šanci během první hodiny nic vidět, pravděpodobně se k vám připojí delfíni a máte šanci vidět i velryby.

Kdy na velryby vyrazit, je lepší léto nebo zima?

Rozdíl mezi jednotlivými ročními není ani tak v šanci na výskyt velryb, spočívá spíš v počasí. Pokud chcete mít co nejlepší rozhled, musíte být na palubě lodi, kde může být někdy pěkně silný vítr a přidat se může i déšť. Čekat v takovém počasí na to, jestli se někde objeví alespoň hřbet velryby tak může být v nepříznivém počasí demotivující.

Během léta je také nižší šance na to, že bude váš výlet kvůli počasí zrušený, takže z mého pohledu je rozhodně lepší volit výlet na dobu v teplejších měsících v roce.

Nejlepší místa na výlet za velrybami

Reykjavík patří rozhodně mezi nejdostupnější místa na pozorování velryb a tento výlet tak můžete stihnout i v případě, že máte jen jednodenní zastávku na Islandu.

Za nejlepší místo na pozorování velryb je považováno město Húsavík na severu Islandu, které je od hlavního města vzdáleno asi 450 km.

Přístav v Husavíku

Pokud si vybíráte místo, ze které se na výlet na velryby vydáte, neměla by vás ovšem zajímat jen šance na to, že nějakou velrybu uvidíte. V určitých lokalitách se totiž vyskytuje více druhů mořských živočichů. Právě z toho důvodu je sever islandu k pozorování Islandu vhodnější.

V Reykjavíku je největší šance vidět tzv. Mink whale (plejtváky) a potom téměř jistě delfíny.

Pokud byste rádi viděli keporkaky, potom je lepší vyrazit na sever do zmiňovaného Húsavíku.

Větší šance je zde také jestliže chcete vidět Blue nebo Fin velrybu, které se zde občas objeví, když hledají potravu.

Podobné šance máte i ve městě Akureyri, kde najdete také množství agentur, z jejichž služeb si můžete vybrat. Aktivita velryb je zde také velká, ale v Húsavíku je jich více, takže máte šanci vidět je nad plácat ploutvemi nebo vyskočit nad hladinu.

Dalším místem, odkud vyplouvají lodě je Grundafjörður na poloostrově Snaefellsnes. Právě zde je velká šance vidět kosatky, protože právě do těchto míst vyráží za potravou. Stejně tak výskyt vorvaňů či kulohlavců (Pilot Whale).

Čtyři hlavní přístavy, odkud vyplouvají lodě na pozorování  velryb:

  • Húsavík
  • Reykjavík 
  • Akureyri 
  • Grundafjörður 

Je lepší velká loď nebo člun?

V nabídkách agentur, které zajišťují zájezdy na velryby najdete většinou jako nejlevnější výlet právě „základní“ pozorování velryb na velké lodi.

Na tuto loď se vejdou desítky lidí a může si zde tak většinou najít místo na palubě, odkud budete mít dobře. V horším počasí se pak můžete jít ukrýt do podpalubí, zahřát se nebo uniknout větru.

Dražší a akčnější jsou potom soukromé výlety na člunech. Na člun se vejde skupinka kolem 10 lidí.

Výhodou těchto člunů je to, že se dostanou k velrybám rychleji a blíže, protože velké lodě se pohybují pomalu a nějaký čas jim trvá než zatočí a přiblíží se k místě, kde jste mohli velrybu vidět.

Cena za výlet na člunech je ovšem dvojnásobná, takže například u společnosti Elding zaplatíte zhruba 4000 Kč za osobu.

Náš výlet za velrybami

Pokud si dobře vzpomínám, na výlet za velrybami jsme vyrazili někdy začátkem září 2018.

Nebylo zrovna nejlepší počasí, lehce pršelo a foukalo, ale na to, jaké může být na Islandu počasí pořád dobré.

Zaparkovali jsme kousek od přístavu na placeném parkovišti a vyrazili hledat naši lodi.

V kanceláři Eldingu nás nasměrovali a protože byla jejich loď jenom kousek od toho místa, nebylo problém loď najít.

Nalodilo se nás zhruba 30 – 40 a hned dole v podpalubí jsme si mohli nakoupit suvenýry či občerstvení. K dispozici byly také obleky, proti větru a dešti, které jsme ale odmítl (ale myslím, že byli zdarma).

Hned při výjezdu z přístavu jsme obsadili místo hned na přídi lodi, protože část cestujících zůstávala pořád uvnitř lodi a na palubě bylo docela prázdno.

Zhruba první půl hodinku jsme pozorovali jen oceán a vyhlíželi nějakou aktivitu. Jako první se objevili delfíni, kteří se nebáli přiblížit se k lodi a následně nás doprovázeli po většinu cesty mimo přístav. Byly chvilky, kdy byly delfíni úplně vedle lodi, takže jsme je mohli vidět opravdu z blízka.

delfini-island-vylet

Na přídi nebylo zrovna nejtepleji, takže mě vítr profoukl i v mé islandské zimní bundě, ale rozhodně jsem se svého místa nechtěl vzdát a jít do podpalubí, protože jsem očekával, že se velryby musí objevit co nevidět.

Dalších 40 minut se ovšem nic nedělo a já už se začal smiřovat s tím, že je prostě tentokrát neuvidíme a spokojíme se jen s delfíny.

Poté ale někdo nahlásil, že viděl aktivitu vzadu. Asi 100 metrů od nás se objevil plejtvák, ovšem dostal se na hladinu jen párkrát, takže jsme ho nestihli zahlédnout.

Naštěstí se nám pak dostat do oblasti, kde bylo velryb více. Moje představa pozorování velryb byla trochu jiná, protože jsem si představoval, že budou kolem nás, uvidíme ploutve a budou třeba i skákat. No, byl jsem moc naivní.

Většinou se velryba jen dostala na hladinu, takže jsme viděli její hřbet a za pár sekund zase zmizela pod hladinu.

Naštěstí se později některé z nich přiblížili, ovšem nikdy to nebylo na dostatečně dlouhou dobu a tak blízko, aby se mi podařilo udělat nějaké hezké fotky.

Poslední hodinu, kdy už se loď otočila a začala se vracet do přístavu jsem už svou pozici na palubě opustil a přesunuli jsme se do podpalubí, abychom trošku rozmrzli. Bylo už zároveň šero, takže toho nešlo tolik vidět.

Kdybych měl výlet shrnout, tak jako pozitiva bych rozhodně viděl už jen samotný výlet na lodi, který je zajímavý i když nic nevidíte.

Zároveň to pro mě byla tak trochu povinnost, protože na Islandu žiju a měl bych se tak na velryby aspoň jednou podívat.

Nejsem si ovšem jistý, jestli bych na velryby vyrazil znovu a pokud bych byl turista, který se snaží na dovolené na Islandu ušetřit, pak bych tento výlet asi vynechal.

Na druhou stranu je tato atrakce v porovnání s jinými výlety relativně levná a pokud jste v Reykjavíku, nemáte co dělat a nechcete jako každý druhý utratit tisíce korun za Modrou lagunu, pak to může být zajímavě strávené odpoledne.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: