Jednou z mých nejoblíbenějších věcí na Islandu je rozhodně koupání v horkých pramenech a proto mě těší, že vám dnes můžu napsat pár informací na tohle téma.

Článků v češtině na tohle téma najdete hned několik, ne všechny informace v nich jsou ovšem aktuální. Zároveň myslím, že ne se všemi názory by se místní ztotožnili a proto bych k tomuhle napsal i vlastní názor.

Příroda na Islandu je tak unikátní hlavně z toho důvodu, že je Island málo osídlený a místa jsou zde tak často lidmi téměř nedotčená. To se ovšem změnilo s příjezdem turistů, kterých tu bylo v roce 2019 přes 1,5 milionu, což je asi 5x víc, než celá populace Islandu.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Právě turismus vedl k tomu, že i skrytá místa, mezi které patří právě větší či menší horké prameny, se stala navštěvovanějšími.

Bohužel, ne všichni turisté se umí chovat, tak by místní chtěli, což vedlo k tomu, že se začínají ty nejhezčí přírodní prameny zavírat a vlastníci pozemků, na kterých prameny jsou, prostě turistům zakazují vjezd. Proto bych rád předem upozornil na pár pravidel, která byste měli při koupání na Islandu dodržovat.

Pravidla při koupání na Islandu:

pravidla-koupani-na-islandu

Přístup k horkým pramenům – pokud na místo dorazíte autem, zaparkujte ho na vyznačeném parkovišti a neparkujte mimo, například na mechu, který se na Islandu snažíme chránit. Stejně se snažte chodit po vyznačených stezkách a nešlapejte zbytečně tam, kam nemáte.

Respektuje zákaz vstupu – pokud je u vstupu do horkých pramenů zakázaný vstup, respektujte to. Určitě si řeknete, že je vás jen pár a nic se nestane, když tam proklouznete právě vy. Kolik z těch miliónů turistů, kteří na Island dorazí si asi řekne stejnou věc a jak to nakonec dopadne?

Co si přinesete, to si odneste – základní jednoduché pravidlo, které vlastně může platit všude v přírodě na Islandu. Vždy si sebou odneste všechny svoje odpadky a nenechávejte na místě nic, co tam nebylo (snad kromě dobrovolného vstupného). Místo by mělo vypadat stejně před vaším příchodem i po něm.

Žádné sklo – pravidlo, které vás možná samotné nenapadne, ovšem dává smysl. Nikdo nechce šlapat do střepů, které tam zůstanou při náhodném rozbití láhve. Pokud už si sebou chcete přinést alkohol, přineste si plechovky nebo plastové lahve.

Respektujte ostatní – to, že jste do hotpotu (horkého pramenu) přišli první, neznamená, že vám patří. Pokud je to možné, snažte se udělat místo pro ostatní nijak je neomezujte (hlukem, kouřením, apod.)

Teď se konečně můžeme dostat k tomu příjemnějšímu a to k samotným termálním lázním a horkým pramenům.

Mnoho z vás určitě slyšelo o Modré laguně (Blue lagoon), která je známá svojí azurově modrou vodou. Jde také o nejbližší termální koupele od letiště, takže si tam můžete zajet i tehdy, pokud Island využíváte jen jako přestupní stanici.

Modrá laguna

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: 50 km (najít na mapě)

– cena vstupného: 44 EUR (cca 1 200 Kč)

– hlavní výhoda: azurová voda s léčivými účinky

modra-laguna-island

Tato velká a krásně modrá laguna je celoročně přirozeně vyhřívána na mírných 38 stupňů Celsia. Má vynikající zařízení a byl vkusně navržen tak, aby co nejlépe využil své dramatické prostředí černé lávové pole. Kontrast mléčně tyrkysově modrých vod, černé vulkanické horniny a vlající páry činí celý zážitek docela magickým.

Modrá laguna je opravdu velmi oblíbená a pro někoho to může být téměr povinností ponořit se do těchle modrých horkých pramenů.

Proslavenost Modré laguny z ní ovšem činí také místo, které může být v sezóně téměř nacpané turisty. Mnoho výletů, začíná anebo končí návštěvou právě tohoto místa a to už kvůli zmiňované vzdálenosti od letiště.

Já osobně bych asi Modrou lagunu nedoporučoval a za uspořené peníze (vstupné je asi nejdražší ze všech lázní na Islandu) bych si koupil vstup jinam a to třeba do nově otevřené Sky lagoon.

Sky lagoon

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: 5 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 1 500 Kč

– hlavní výhody: krásný výhled, několik způsobů relaxace, lokalita přímo v Reykjavíku

sky-lagoon-island

Nejnovější termální lázně v Reykjavíku byli otevřeny nově (květen 2021) pokud Island navštívíte v nejbližší době, budete jedni z prvních turistů, kteří si mohou užít krásného výhledu z Reykjavíku přímo na oceán.

Sky lagoon sice nemá tak modrou vodu jako Blue lagoon, jejich předností je ovšem celý design a rituál koupele.

Koupaliště se nachází v ručně tesaných skalách, které připomínají některá z přírodních míst na Islandu (podobné jsou například kaňonu Brúarhlöð ve Zlatém okruhu).

Celá laguna je jakoby ukryta v jednom velkém kaňonu, který ústí k oceánu, od které jste vzdáleni opravdu jen pár metrů. Najdete zde také malé jezírko, velmi podobné místu Grettislaug, malý vodopád či saunu s obrovským výhledem.

Krauma

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 100 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 750 Kč

– hlavní výhody: nízká cena, několik vířivek s různou teplotou vody

krauma-island

Ti z vás, kteří se vydávají na sever, anebo mají cestu k vodopádu Hraunfossar (známý také jako Barnafoss) si mohou užít několik horkých lázní kousek od vesnice Reykholt (u Borganes).

Protože se jedná o menší a ne tak známou lokalitu, vstupné je levnější a budete mít větší šanci se tu dostat do kontaktu s místními.

Secret lagoon (Skrytá laguna)

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 100 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 500 Kč

– hlavní výhody: nízká cena, ideální při výletu po Zlatém okruhu

secret-lagoon-island

Menší přírodní lázně, o kterých neví ani někteří z místních se nachází na okraji vesnice Flúdir na jihu Islandu. Tato oblast má v okolí několik horkých pramenů, mezi které patří i krásný a neplacený (bohužel majiteli pozemku uzavřený) bazén Hrunnalaug.

Secret lagoon bych proto doporučil všem těm, kteří se chtěli v Hrunnalaug vykoupat, ale neměli tu možnost. Flúdir leží také velmi blízko gejzíru a Gulfossu, takže pokud nevíte, jak zakončit svůj výlet po Zlatém okruhu, určitě byste se tam měli podívat.

Stejně jako v Kraumě, je i zde vstupné levnější než u Blue lagoon či Sky lagoon a není tolik turisticky známé.

Fontana

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 75 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 500 Kč

– hlavní výhody: nízká cena, ideální při výletu po Zlatém okruhu

fontana-island

V oblasti, téměř samém středu Zlatého okruhu leží městečko Laugarvatn, kde najdete lázně, či spíše koupaliště Fontana.

Fontana leží hned vedle jezera Laugarvatn, na které máte krásný výhled a ve kterém se můžete zchladit přímo po tom, co si užijete horkou saunu na koupališti.

Najdete zde několik oddělených bazénů, ve kterých je dostatek místa po celou sezónu. Já osobně bych dal raději přednost Secret lagoon ve stejné oblasti, ale musím přiznat, že i Fontana má v noci svoji atmosféru.

Vok baths

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 630 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 950 Kč

– hlavní výhody: hezký výhled, koupele s rozdílnou teplotou

vok-baths-island

Cestovatelé, kteří se vydávají okolo celého Islandu si mohou užít nově vybudované horké prameny na severo-východě Islandu. Toto koupaliště leží asi 6 km od největšího města na východě Islandu, Egilsstaðir.

Tohle menší koupaliště je unikátní v tom, že leží přímo na jezeře Urriðavatn. Vok baths nabízí asi 3 bazény různých velikostí a různých teplot, takže si může každý najít svoji ideální teplotu na relax.

Mývatn nature baths

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 470 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 950 Kč

– hlavní výhody: největší koupele na severu, méně turistů

myvatn-koupele-island

Oblast Mývatnu je pro mnoho turistům tou nejkrásnějších oblastí z celého Islandu a i tam si můžete užít koupání v termálních lázních.

Mývatn nature baths je klidnější variantou Blue lagoon, není tak turisticky navštěvovaná a bazény jsou dostatečně velké, abyste si tam užili klid a soukromí. Zde si také můžete užít kromě horkých pramenů saunu s krásným výhledem na lázně a místní okolí.

GeoSea baths

Základní informace

– vzdálenost od Reykjavíku: cca 460 km (najít na mapě)

– cena vstupného: cca 850 Kč

– hlavní výhody: jedna z nejnižších cen

geo-baths-island

Třetí horké prameny, ve kterých si můžete odpočinout při vaší cestě po severu Islandu jsou Geosea baths. Leží přímo u oceánu ve městě Husavík, takže pokud zde přespáváte, rozhodně byste je neměli vynechat.

Stejně jako ve Sky lagoon, i zde si můžete při koupání na Islandu užívat výhled na ledový severní oceán a seznámit se s dalšími turisty nebo potkat místní.

PS: Pokud budete mít štěstí, můžete z těchto míst zahlédnout i velryby.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: