Obsah článku:
Mezi časté důvody k návštěvě Islandu pro mnoho turistů patří aktivní gejzíry. Protože je tenhle ostrov plný horkých pramenů a je zde častá vulkanická aktivita (nicméně ji téměř nikdy nepocítíte) najdete zde místo, kde je ten nejstarší gejzír na světě, podle kterého vznikl název pro všechny ostatní aktivity tohohle typu.
Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
– V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu
Jak se dostat ke gejzíru?
Islandský Geysir najdete asi hodinku cesty od hlavního města Reykjavík, ovšem tento gejzír už není aktivní. Nemusíte být ale vůbec zklamaní, protože ve stejné oblasti leží další z gejzírů a to Strokkur, který aktivní je a to velmi často.
Pokud cestujete z Reykjavíku, pak máte možnost vybrat si dvě cesty. Můžete se vydat tou severní, kolem jezera Thingvallavatn po silnici číslo 36. Druhou možností je potom jižní cesta, kdy pojedete přes Hveragerdi na Selfoss a pak odbočíte na sever na silnici č. 35, která vede právě kolem zmiňovaného vodopádu Faxi a také kolem kráteru Kerid.
Pokud jedete z druhé strany Islandu, můžete odbočit z hlavní silnice na silnici číslo 30, která vás povede k Flúdiru a dále směrem na vodopád Gullfoss. Pak už je jen na vás, které z míst navštívíte první, zde vodopád nebo gejzír.
Gejzír Strokkur leží v oblasti, která se nazývá Zlatý okruh /(Golden circle) a ta patří mezi nejnavštěvovanější místa na Islandu, je stejně známá jako například Modrá laguna nedaleko letiště v Keflavíku.
Během sezóny je zde velké množství turistů, ovšem velkou výhodou této islandské zajímavosti je to, že se zde neplatí žádné vstupné a stejně tak lze najít i místo k parkování bez poplatku.
Na co se můžete těšit?
Gejzír projeví svou aktivitu zhruba každých deset minut, ovšem není snadné odhadnout, kdy přijde erupce, takže pokud chcete fotku zrovna ve chvíli, kdy gejzír tryská, musíte být trpělivý a ostražití.
Co vidět v okolí gejzíru?
Jak už jsem zmiňoval, gejzír leží v oblasti Zlatý okruh, kde najdete také další zajímavá místa. Mezi ty nejznámější patří rozhodně vodopád Gullfoss, který od je od gejzíru vzdálen asi půl hodiny cesty autem. Pokud tedy máte čas, rozhodně se vyplatí naplánovat si návštěvu vodopádu do jednoho výletu.
Cestou na jih potom můžete navštívit další, menší vodopád Faxi, který najdete ve směru k městečku Reykholt.
Pokud se vydáte na jih po silnici č. 30, směrem na Flúdir potom doporučuji zastavit u kaňonu s názvem Brúarhlöð. Není to příliš známá lokalita, ovšem rozhodně stojí za zástavku, voda Olfusá tam má opravdu azurovou barvu.
Ve Flúdiru pak můžete navštívit horké prameny v Secret Lagoon, což jsou přírodně a méně turisti navštěvované prameny v porovnání s „komerční“ Modrou Lagunou.
Proč dochází k erupci gejzíru?
Ke vzniku gejzírů dochází jen na několika místech na Zemi, kde panují specifické hydrogeologické podmínky, a tak se jedná o poměrně řídký jev.
Gejzíry jsou spojené s vulkanicky aktivními oblastmi, jelikož žhavé magma pod povrchem dodává vodě teplo potřebné k přehřátí a vzniku gejzíru. Povrchová či podzemní voda se vsakuje systémem trhlin do podzemí do hloubky okolo 2000 metrů, kde se dostává do kontaktu s horkými horninami, což vede k zahřátí, přehřátí a explozivnímu vytlačení vody a páry na povrch a vzniku gejzíru.
Vodní erupce dosahují různé výšky v závislosti na tlaku dosaženém v podzemí a mohou dosahovat až několika desítek metrů. Vodní erupce jsou často pravidelné a nastávají vždy, když dojde k potřebné akumulaci vody v podzemních přívodových cestách a jejímu přehřátí. – zdroj Wiki
Kam dál?
- Kompletní průvodce při plánování zájezdu na Islandu
- Jídlo a stravování na Islandu
- Půjčení auta na Islandu
- Výlety na velryby na Islandu
Sleduj mě jinde:
Máš dotaz? Zeptej se v komentářích