Vyrážíte na výlet na Island, máte zajištěnou dopravu, vypůjčené auto, vybraná ubytování a přemýšlíte o tom, kde si můžete při vaší cestě nakoupit levné jídlo, suvenýry či alkohol?

Potom se vám mohou hodit informace o tom, jaké obchody na Islandu fungují a kde můžete koupit levné potraviny nebo třeba oblečení.

Protože je Island malá země, je zde i nabídka obchodů o něco menší a jakmile vyjedete z hlavního města Reykjavík, určitě si toho sami všimnete.

Zatímco v Reykjavíku najdete dvě obchodní centra (Kringlan a Smáralind), mimo hlavní město obchodů ubývá a většinou se všude objevují obchody od několika stejných řetězců.

Pojďme se tedy podívat na to, co Island nabízí a kde si můžete nakoupit.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Obchody s potravinami

  • Ve větším městech (tak, jak to vnímáme tady na Islandu) najdete většinou tři hlavní obchodní řetězce a to Bónus, Kronan a Netto.
  • Jakmile navštívíte menší vesnice, nabídka i velikost obchodů se snižuje a vy si tak můžete nakoupit často jen v jednom lokálním obchodě, například pod značkou Samkaup, Krambúid apod.
  • V nejhorším případě pak potraviny nabízí jen na benzínové pumpě, jako je například Olís, Orkan či N1.

Bónus

bonus-obchod-potraviny

Bonus patří mezi obchodní řetězce, které se řadí mezi ty levnější. Najdete zde snad všechny potraviny, které na Islandu potřebujete, ať už hledáte pečivo, zeleninu, maso či chlazené produkty.

Podívejte se na ceny vybraných potravin v obchodu Bonus

Kromě toho nabízí také malé oddělení s drogerií, kde si mohou vybrat něco i lidé, kteří se vydali na Island kempovat.

Bonus má několik poboček přímo v Reykjavíku a v přilehlých částech, dalších 10 poboček pak naleznete mimo město.

Seznam poboček tohoto obchodu najdete přímo na jejich stránkách https://bonus.is/en/find-stores/

Kronan

kronan-obchod-na-islandu

Kronan je další obchod s potravinami na Islandu a jeden z mých oblíbených, protože je stejně jako Bónus hodně rozšířený, zejména na jihu a kolem Reykjavíku.

Obchody Kronan nabízejí na rozdíl od Bonusu větší nabídku masa a mléka a čerstvých produktů. Pokud se chystáte koupit čerstvou zeleninu, Kronan je dobrá volba, ale přesto doporučujeme zastavit se nejprve v Bonusu.

Kronan patří mezi moje oblíbené obchody také kvůli široké nabídce produktů ze zdravé výživy, například gluten free věci, veganské produkty, vitamíny či doplňky zdraví.

Nettó

netto-obchod-island

Nettó je rozpočet obchod, který začal fungovat ve městě Akureyri a posléze otevřel docela dost obchodů po celé zemi.

Patří mezi ty levnější obchodní řetězce a podobně jako Bonus či Kronan a prodává všechny druhy potravin.

Netto je jedním z opravdových supermarketů na Islandu, protože prodává více než jen potraviny.

Je také větší než mnoho obchodů Bonus a má mnoho poboček ve východních fjordech, západních fjordech a na severu Islandu. Pokud hledáte supermarket během své okružní jízdy po silnici Ring Road, určitě Netto vyzkoušejte.

10-11

obchod-10-11-na-islandu

Podle toho, co se říká je 10-11 nejdražší obchod na Islandu, ale nemám nic kromě svého pocitu, abych ho mohl potvrdit.

Obchod 10-11 má tři pobočky v Reykjavíku a jednu na letišti v Keflavíku.

Při vaší cestě po Islandu na něj tedy pravděpodobně mockrát nenarazíte, ale zmiňuji ho proto, že mají otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Samkaup, Krambúð, Kjörbúðin, Seljakjör, Iceland

Zmiňované názvy obchodů patří pod řetězec Netto a jde vetšinou o menší obchody, které najdete po celém Islandu.

Nemusí být vždy na hlavní silnici, často je musíte hledat, ovšem můžou být vaší záchranou například v situaci, kdy je na Islandu svátek a ostatní velké obchody jsou zavřené.

Hagkaup

hagkaup-obchod-na-islandu

Hagkaup patří mezi obchody, které nabízí jak potraviny, tak například oblečení, vybavení do domácnosti a mají také velkou sekci drogerie.

Jídlo je zde dražší, takže ho v Hagkaupu nakupuji minimálně, ovšem pokud hledáte obchod s levným oblečením (často zde mají oddělení F&F), potřebujete si koupit novou karimatku či spací pytel anebo hledáte větší oddělení s drogerií, pak je Hagkaup tou správnou volbou.

Navíc jsem často viděl, že jsou tyto obchody hned u Bónusu, takže můžete spojit nákup potravin a drogerie a nemusíte přejíždět z obchodu do obchodu.


Mapa obchodů s potravinami po celém Islandu >>

mapa-obchodu-island


Kam dál?

Sleduj mě jinde: