Seřadit od nejlevnějších
Filters Sort results
Reset Apply
Volcano Huts Þórsmörk jsou ideálním místem pro ty, kteří hledají jedinečný pobyt v srdci islandské divočiny. S kombinací pohodlného ubytování, úchvatné přírody a široké škály aktivit nabízí toto místo nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky.
4 884 
iStay Cottages nabízí útulné a moderní chatky v krásné islandské krajině. Ideální místo pro relaxaci a únik z každodenního shonu. Užijte si pohodlí a přírodu v iStay Cottages.
5 252 
hellishollar-chaty-chalupy
Hellisholar chalupy jsou útulné ubytování v krásném islandském prostředí. Ideální místo pro relaxaci a pobyt v přírodě, nabízející pohodlí a klidnou atmosféru. Užijte si autentický pobyt v jednom z nejmalebnějších koutů Islandu.
6 286 

Letní domy jsou většinou dřevěné chaty, ve kterých se na Islandu může bydlet jen během léta a většina Islanďanů je využívá v době svojí dovolené. Po té, co na Islandu vzrostl turismus, začalo mnoho z nich svoje chaty pronajímat turistům, čímž se objevila nová alternativa, která může být často levnější a lákavější, než ubytování v hotelu.

Na první pohled jsou všechny pobyty v summerhousech dražší, ovšem při rezervaci platíte za celý dům, nezávisle na tom, kolik využijete postelí.

Většina z těchto letních domů je pro více než 2 lidi, takže je vás čtyři a víc, potom se může cena za pobyt rozložit a vy se tak dostanete na nižší částku, než v případě ubytování v hotelu.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Rozdíl mezi ubytováním v hotelu a summerhousu

První rozdíl jsme už zmínili a tím je jednotná cena za ubytování, která se nemění ani při větším počtu ubytovaných návštěvníků.

Dalším důležitým rozdílem je to, že u většiny chat na Islandu funguje pravidlo, že zde nefunguje klasická recepce, klíče jsou většinou v uzamknutém boxu na kód, který je vedle dveří.

V praxi to funguje tak, že si rezervujete daný summerhouse, poté vás kontaktuje majitel, který vám řekne jak se tam dostat, jaká jsou pravidla pro ubytování a jaký je kód, pro otevření boxu s klíčem. Klíč při odchodu zase vrátíte zpátky, takže během celého pobytu nemusíte přijít s majitelem do kontaktu,

Úklid

Protože tyto chaty a letní domky většinou stojí osamoceně mimo civilizaci, nefunguje tam klasická úklidová služba. Pokud tedy zůstáváte na více dní, nepočítejte s tím, že vám někdo přijde uklidit, vynést odpadky nebo vyměnit ručníky. Záleží ovšem přímo na podmínkách a nabízených službách jednotlivých ubytovacích zařízení.

Kromě toho také většinou existuje pravidlo, že by si po sobě měli hosté alespoň částečně uklidit a co nejvíce usnadnit práci majitelům, kteří přijedou chatu připravit pro další hosty. Nízké ceny za ubytování mohou být takové proto, protože majitelé nemusí platit žádné uklízeče, recepční apod. Pokud si tedy zvolíte ubytování v summerhousu, měli byste tato pravidla dodržovat.

Výhody letních domů oproti hotelu

Pro mě osobně jsou letní domy výhodnější hned z několika důvodů, ovšem pokud jste z Česka, vyplatí se hlavně při skupinovém zájezdu, protože v menším počtu lidí se mohou prozdražit.

Soukromí

Narozdíl od hotelu je chata jenom pro vás a ve většině případů v okolí stovek metrů (nebo několika kilometrů), nikdo jiný není. Můžete si tedy užívat dovolenou jak jen si představujete, nemusíte se nikým omezovat a brát ohledy ostatní.

Mnoho summerhousů na Islandu má hned vedle domu vířivku, která je tím pádem jenom pro vás a nemusíte se o ni s nikým dělit, narozdíl od hotelů či bazénů. Je to tak jediná možnost, kdy si můžete večer odpočinout a nerušeně sledovat polární záři.

Cena

Nejlevnější chatky a letní domy se pohybují v ceně kolem 3 000 – 5000 Kč, s rostoucí kvalitou a počtem postelí pak cena stoupá. Můžete najít menší chatky pro dva, které nejsou cenově natolik výhodné, ovšem pokud jste alespoň 4 (ideálně 6 a více cestovatelů), pak se můžete dostat na cenu kolem 1000 Kč i níže, což je na Island velmi slušné.

Nevýhody letních domů

Soukromí a vzdálenost od civilizace má samozřejmě i svoje nevýhody. O stravování se musíte postarat sami, nikdo vám nepřipraví snídani ani večeři, takže si musíte během dne nakoupit a jídlo si připravit sami v kuchyni na chatě.

Jste také ochuzeni o vše, co vám může hotel nabídnout, ať už je to bar, restaurace, posilovna či další zařízení.

Rozhodně bychom taky měli zmínit to, že některé letní domy si musíte zarezervovat na určitý počet dnů, často je zde minimum 2 nebo 3 dny, což se nemusí každému hodit.

Kde hledat nabídky ubytování na chatě

Chaty a letní domy na Islandu můžete najít v nabídce tří velkých cestovních portálů. Tím první je samozřejmě velmi známý web Booking.com.

  • Výhodou rezervace na Booking.com je to, že jde nejsou limity na minimální počet nocí, které si musíte rezervovat. Nevýhodou pak mohou být vyšší ceny a neúplná nabídka.
  • Druhou možností je web Bungalo.com, který se zaměřuje výhradně na letní domy. Najdete zde opravdu širokou nabídku summerhousů z celého Islandu a přímo na webu si je také můžete zarezervovat.

Třetí možností je potom podívat se na nabízené ubytování na Airbnb.com a prohlédnout si, kde se můžete ubytovat mimo město. Většinou jsou navíc právě tyto domy, i když zde samozřejmě najdete také klasické ubytování v domech či bytech.


Kam dál?

Sleduj mě jinde: