Obsah článku:
Kostely se na Islandu rozkládají po celé zemi, od populárního jihu po Westfjordy či chladný sever.
Na Islandu je více než 350 kostelů. Pro zemi, kde žije jen 330 000 lidí je to vysoký počet a někdo si může myslet, že Islanďané jsou obzvláště náboženští.
Když se narodí Islanďané, jsou okamžitě zaregistrováni jako křesťané v luteránské církvi Islandu.
Zatímco 85% obyvatel Islandu je údajně křesťanských, země je celosvětově považována za šestý nejvíce ateistický národ.
Proč je na venkově tolik kostelů? V dávných dobách neexistovaly na Islandu žádné silnice a drsné počasí a opuštěná krajina tak učinily většinu cest náročnou.
Lidé nechtěli obecně cestovat daleko a to ani do kostela. Místo toho se rozhodli stavět menší kostely, na více lokalitách.
Tento článek vás seznámí s některými z nich a ukážeme vám ty jedny z nejkrásnějších kostelů na Islandu.
Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
– V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu
6 nejnavštěvovanějších kostelů
Nejfotografovanější kostel na Islandu je bezpochyby majestátní kostel Hallgrímskirkja, který stojí na vrcholu kopce Skólavörðuholt v centru Reykjavíku. Okolo Islandu se však nachází množství krásných nebo neobvyklých kostelů a kaplí, jako je například jedinečný roubený kostel na ostrovech Vestmannaeyjar, malý, ale skromný Ábæjarkikja na ostrově Skagafjörður a kostel Hofskirkja.
Hallgrímskirkja
Hallgrímskirkja je nejvyšší kostel na Islandu a patří mezi nejvyšší budovy ve městě Reykjavík. Stavba této krásné budovy trvala 41 let a byla postavena tak, aby připomínala pasti, skály, hory a ledovce Islandu.
Nebylo by možné psát o islandských kostelech, aniž bychom zmínili Hallgrímskirkja, největší kostel na Islandu.
Byl navržen nejznámějším islandským architektem, Guðjónem Samúelssonem, který je zodpovědný za bezpočet působivých budov po celém Islandu, včetně Národního divadla a kostela v Akureyri.
Hallgrímskirkja byl pojmenován po básníkovi ze 17. století a autorem národně ctěných pašijových hymnů (Passíusálmur), Hallgrímur Pétursson.
Její design je inspirován islandskou přírodou, přičemž zahrnuje aspekty ledovce, hory a lávové útvary – zejména hexagonální čedičové sloupy, které se vyskytují za vodopádem Svartifoss v přírodní rezervaci Skaftafell.
Trubkové varhany uvnitř trvalo o něco déle, než bylo dokončeno, až do roku 1992 a skládaly se z více než 5000 trubek.
Symbol Reykjavíku, mnozí stádo, aby zachytili jeho krásu pro sebe. Je možné se vydat výtahem na vrchol věže a vychutnat si panoramatický výhled na město, i když můžete očekávat, že budete chvíli počkat, protože je to docela populární.
Thingvalla Kirkja
Thingvalla Kirkja je jedním z nejstarších kostelů na Islandu. Byl vysvěcen v 11. století. Thingvalla Kirkja je snadno přístupný z Reykjavíku, protože se nachází v nedalekém národním parku Thingvellier. Tento národní park je domovem islandské jednotky Golden Circle (zlatý okruh), takže pokud hledáte další zastávku na cestě, určitě navštivte jeden z nejstarších kostelů na Islandu!
Thingvalla Kirkja je přístupná bez ohledu na to, v jaké roční době jste na Islandu, jak v zimě, tak v létě.
Kostel Kirkjubaer
Kirkjubær v Hróarstungu byl kněžstvím až do roku 1956. Kostel byl postaven v roce 1851, velký a stylový dřevěný kostel s kazatelnou z doby biskupa Guðbranda Þorlákssona. Křestní mísa je vytesána sochařem Richardem Jónssonem a oltářní obraz pochází z roku 1894. V Národním muzeu jsou zachovány i artefakty chráněné církví.
Husavikurkirkja
Kostel Húsavík je dřevěný kostel, který stojí v centru města Húsavík (architekt Rögnvaldur Ólafsson) a má silné rysy tzv. Švýcarského stylu.
Kostel byl zasvěcen 2. června 1907. Kostel Húsavík je křížový kostel postavený z norského dřeva.
Kostel ve Víku
Kromě úžasného panoramatu vesnice i za ní, první věcí, která se objevuje při pohledu za rohem do Víka í Mýrdal, je krásný bílý kostel Reyniskirkja na kopci, který byl postaven v roce 1929.
Cesta k němu, ať už v autě nebo pěšky, rozhodně stojí za to. Samotná budova je extrémně fotogenická, stejně jako výhledy kolem ní. V tomto kostele je možné se skutečně oženit, pokud máte na mysli islandskou svatbu.
Búdakirkja
Tento kostel je velmi oblíbený pro fotografování a pro turisty, takže pokud navštívíte, ujistěte se, že vyfotíte záběry a necháte prostor ostatním, kteří kostel také navštěvují a chtějí fotit. Pokud zde probíhá svatba, vraťte se jindy, protože to znamená, že kostel je pronajmutý pro svatební hostinu.
Kam dál?
Sleduj mě jinde:
Máš dotaz? Zeptej se v komentářích