Pokud se chystáte na Island, připravte se na to, že je to drahá země a dražší je tu všechno, nejen jídlo či alkohol, ale i cigarety.

Island nepatří mezi země, kde by patřilo kouření dlouhodobě k oblibě a stále více lidí zde přechází na elektronické cigarety, šňupací tabák anebo tabákové kapsle, které si dáte mezi zuby a dásně.

Neznamená to ale, že by zde byli cigarety těžko k dostání, právě naopak.

Cigarety na Islandu můžete pořád koupit na každé benzince nebo i v obchodech jako je Bonus, Kronan či Netto (největší obchody s potravinami).

Ceny jsou na těchto místech všude zhruba stejné, krabička cigaret je nyní (léto 2022) asi za 1500 ISK, což je zhruba 250 Kč. Ano, není to nejlevnější.

Pokud ale nepatříte mezi opravdu silné kuřáky, můžete při koupi nebo dovozu cigaret na Island značně ušetřit.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Jak ušetřit na cigaretách?

Jednou z nejlepších možností, jak na cigaretách při výletu na Island ušetřit je přivézt si je z Česka.

Pokud letíte přímým spojem a máte dostatek místa v batohu nebo v kufru, není nic snazšího než si cigarety přibalit. Sebou si na Island můžete přivézt 10 krabiček, což by mělo na kratší výlety po Islandu stačit.

V případě, že nemáte místo nebo jím nechcete plýtvat, si můžete cigarety koupit v bezcelní zóně přímo na letišti v Keflavíku.

Ceny zde jsou o něco dražší než v Česku, ale rozhodně značně ušetříte oproti koupi v některém z obchodů nebo na benzínové pumpě.

Poslední možností, jak na cigaretách ušetřit, je najít „trafiku s tabákem“, kde prodávají cigarety se slevou. Jedním z obchodů, který můžu v takovém případě doporučit je Drekkin v Reykjavíku, který budete pravděpodobně míjet, pokud se pojedete z letiště do hlavního města.

Obchod najdete na této adrese a kromě cigaret zde mají i další vybavení pro kuřáky či vapery.

IQOS na Islandu

Pokud patříte mezi ty, kteří přešli od cigaret ke kouření elektronických cigaret iqos, mám pro vás špatné zprávy. Náplně do těchto cigaret nejsou na Islandu téměř nikde k dostání a pokud nemáte známé, kteří vám je přivezou ze zahraničí, budete si muset vystačit s vlastními zásobami.

Alternativy pro kuřáky

Vhodnou a levnou alternativou, kterou tu mnoho turistů ale i místních využívá jsou balené cigarety. Na Islandu si můžete koupit několik druhé cigaretového tabáku značky Balishag.

tabak-na-islandu

Jedno balení tabáku je za stejnou cenu jako asi 2 krabičky cigaret a naštěstí ceny za filtry a papírky nejsou na Islandu tak drahé, takže při kouření tabáku mnohonásobně ušetříte.

Elektronické cigarety na Islandu

Protože jsou elektronické cigarety na Islandu opravdu oblíbené, není problém zde sehnat náplně, náhradní díly nebo přímo elektronické cigarety.

elektronicke-cigarety-island

Bohužel je většina obchodů s tímto zbožím jen ve velkých městěch (Reykjavík, Keflavík, Akureyri, Selfoss…), takže pokud se chystáte na okružní jízdu kolem Islandu, nakupte si předem.

Jak je to na Islandu s kouřením?

Pravidla týkající se kouření na Islandu jsou podobná jako v Česku.

Nesmí se kouřit ve vnitřních prostorách, v okolí čerpacích stanic a podle zákona byste neměli kouřit ani u vchodů soukromých budov, v místech kde byste tím mohli někoho obtěžovat.

Realita je ale takové, že ve venkovních prostorách můžete kouřit vlastně všude, i kolem obchodů můžete najít popelníky a rozhodně tu není tolik policistů, kteří by měli čas řešit tak malé přestupky.

Kam dál?

Sleduj mě jinde: