Doprava na samotný ostrov pro vás může být paradoxně tím nejnižším výdajem, což je důvodem pro to, že jsou stále více oblíbené i kratší výlety na Island.

Díky tomu, že ve správnou chvíli můžete sehnat zpáteční letenky už kolem 2000 Kč si na Island můžete zaletět klidně jen na víkend.

Pokud se vám v daný termín nepodaří koupit letenky levně z Prahy, můžete se poohlédnout po letenkách z Katowic či z Budapeště.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Nejrychlejší a nejlevnější lety z Česka a okolí

Kde najít levné letenky?

Doporučujeme využívat několik webových stránek a vyhledáváčů levných letenek. Nejsnazší možností je pravidelně sledovat weby CestujLevne.com anebo HonzovyLetenky.cz.

Zde se pravidelně objevují tipy na velmi levné letenky, musíte se však přizpůsobit datu příletu a odletu.

Vyhledávače levných letenek na Island

Druhou možností je potom zkusit si najít letenky sami. V takovém případě doporučujeme využít služeb srovnávače Kiwi.com, který vám nabídne jak přímá spojení, tak kombinace s přestupem.

Můžete si vybrat, zda chcete tu nejlevnější letenku (což může být často s přestupem a čekáním), anebo nejrychlejší letenky s přímým spojením bez přestupu.

Jak hledám levné letenky?

letenky-island-prahaPro je mě nejvýhodnější využívat spojení aerolinky Wizzair a letět na Island z Vídně.

Pokud kupuji letenky s předstihem, tedy 1 – 2 měsíce před odletem, je možné se dostat na cenu do 2000 Kč (bez zavazadel) za letenku na Island a za podobnou cenu potom letím i nazpět.

Wizzair tedy vychází jako jedna z nejlevnějších variant.

Pokud ve vašem volném termínu nejsou dostupné letenky z Prahy za takovou cenu, jakou byste chtěli, můžete se podívat po letenkách z Krakowa, Katovic, Vídně či z Budapeště. Nezapomínejte ovšem na to, že se budete do těchto měst dopravit, což zvýší vaše výdaje na dopravu.

Letenky kupuji přímo na stránkách Wizzairu, ale pokud máte zájem o doplňkové služby a chcete, aby problémy v případě potíží řešil někdo za vás, můžete využít služeb Kiwi.com.

V případě, že nenaleznu žádné levné spojení bez přestupu, jdu na vyhledávač letenek Kiwi.com a dívám se na levné nabídky v termínu, který mi vyhovuje.

Dost často tam můžete najít lety s přestupem přes Londýn či Kodaň, které vychází stále levně. Jediným problémem je ovšem to, že kvůli přestupu se vám doba cestování o něco prodlouží a budete muset na letišti strávit o pár hodin více.

Proč kupovat letenky přímo na Wizzair?

Při nákupu letenek do Keflavíku na Islandu využívám vždy Wizzair. Jednak z důvodu usnadnění nákupu, ovšem taky kvůli cenovým úsporám a možností výběru.

Levnější letenky můžete přes Wizzair koupit hned díky několika možnostem.

První z nich je Wizzair Club Discount. Za členský poplatek se totiž můžete stát členem Wizzair clubu, jehož členové pak mají každou letenku přes tuto společnost levnější a navíc máte také lepší ceny při nákupu letenek s většími zavazadly.

Při jednom letu se úspora neprojeví, ovšem pokud létáte několikrát ročně, můžete na každé letence pár stovek ušetřit.

Další výhodou jsou slevové akce Wizzairu. Čas od času posílá Wizzair email s nabídkou slevy a pokud si v ten samý den letenky rezervujete, máte je se slevou 20 %.

Přímo u Wizzairu si také můžete vybrat, jakou verzi letenky chcete. V nabídce jsou tři.

  • Základní je nejlevnější a obsahuje pouze letenku a příruční zavazadlo.
  • Pokud si zvolíte střední variantu, pak je cena o něco vyšší ale získáváte určité výhody a v ceně můžete převážet zavazadlo o hmotnosti 20 Kg (+ příruční zavazadlo).
  • Třetí varianta je nejdražší, ovšem kromě 32 kg zavazadla a příručního zavazadla máte také zdarma check-in přímo na letišti, priority boarding a další služby.

Před rezervací letenky s přikoupením zavazadla doporučuji vždy spočítat si celkovou cenu u jednotlivých variant. Může se totiž stát, že vás kombinace nejlevnější letenky a přikoupení zavazadla vyjde dráž, než pokud si objednáte rovnou exkluzivní a dražší variantu letenky.

Letiště v Keflavíku

Letiště v Keflavíku je hlavním mezinárodním letištěm na Islandu. Toto skoro nové poměrně malé letiště je velmi přehledné a dobře organizované. V době ranní špičky, když odlétá většina pravidelných letů do Evropy se však můžete setkat i s dlouhými frontami. Doporučujeme tedy chodit na check in dostatečně včas (a to hlavně při odletech mezi 6-8 ranní).

Letiště Keflavík / Keflavík International Airport / Keflavíkurflugvöllur je evidováno pod IATA kódem KEF. Mnozí ho však milně hledají i prezentují pod kódem REK a často je proto i nazýváno „Reykjavík-Keflavík Airport“.

Tato informace je však pro neznalé cestovatele velmi matoucí, protože po příletu zjistí,  že od keflavíckého letiště je to do hlavního města Reykjavíku ještě 50 kilometrů.

Problém také může nastat při určení místa vyzvednutí automobilu a to hlavně proto, že letiště Reykjavík také existuje (ale pod kódem RKV a nachází se přímo v hlavním městě Reykjavík).  Na reykjavické letiště však přisávají jen vnitrostátní lety, vyhlídkové lety a lety směřující do Grónska a na Faerské ostrovy.

Mezinárodní letiště v Keflavíku je největším letištěm na Islandu (cca 25 km2). Nachází se 1,7 km. západně od stejnojmenného města (které je nyní součástí komunity Reykjanesbaer).

Hlavní (islandské) letecká společnost, která zde operuje je Icelandair. Letiště v Keflavíku je operováno islandskou státní společnost Isavia.

Letiště Keflavík má jenom jeden terminál, který se jmenuje po slavném vikingsém mořeplavci a objeviteli Leifur Eiríksson Air Terminal. Terminál byl otevřen v roce 1987, kdy se konečně dosáhlo k oddělení civilní a vojenské letecké části na keflavíckém letišti.

Před odletem: letiště v Keflavíku doporučuje pro Váš maximální komfort dorazit na letiště dvě hodiny před odletem. I když to za normálních okolností není vždy nutné rozodně Vám to neuškodí. Na letišti si můžete ještě dokoupit suvenýry či alkohol (jako např: islandský Brenivín), knihy, svetry, produkty z Modré laguny  a nebo se také občerstvit před cestou (kde jsou ty časy, kdy Icelandair servíroval výborné teplé jídlo v ceně letenky).

Zajímavosti: letiště v Keflavíku bylo vyhodnoceno nejlepším evropským letištěm pro rok 2009. V součastnosti zde operuje 14 leteckých společností a 3 pravidelné cargo společnosti. Splečnosti Icelandair či SAS provozují své lety z / na Island celoročně.

Historie letiště: letiště v Keflavíku má zajímavou historii sahající až do roku 1942, když se zde americká armáda rozhodla postavit vojenské letiště, které mělo sloužit jako výchozí bod pro bombardéry v severním Atlantiku.  Během druhé světové války letiště sloužilo jen pro vojenské účely a po jejím skončení to byla zastávka na doplnění paliva pro lety přes Atlantik. Později se však začal užívat slavný slogan v překladu znamenající něco jako: „Island už není zastávkou, ale destinací“. V roce 1947 bylo letiště předáno americkou armádou islandské vládě a v tuto dobu získalo i svůj nynější název Keflavík Airport.


Kam dál?

Sleduj mě jinde: