Obsah článku:
Porovnejte ceny aut v půjčovnách na Islandu
Rozhodli jste se vyrazit na Island, naplánovali jste si vaši dovolenou a výlety po Islandu a teď přemýšlíte o půjčení auta na Islandu? V tomhle článku se vám pokusím shrnout vše, co by vás při pronájmu aut na Islandu mělo zajímat a pomoci při rozhodování o výběru vozu a půjčovny aut.
Nejprve je potřeba si uvědomit, že vyrážíte na Island a ten se přeci jen v několika věcech liší od Česka.
Jsou tu jiné silnice, počasí může být často drsnější a v neposlední řadě ceny (jak za půjčení, tak za paliva) jsou tu vyšší. Proto byste se při rozhodování měli odvíjet od toho, kam se chcete podívat a v jakou dobu na Island vyrazíte.
Na Islandu funguje množství autopůjčoven či půjčoven karavanů. Když si prohlédnete ceny za půjčení vozu na jeden den, pravděpodobně budete hledat ty nejlevnější možné půjčovny a vozy. Ne vždy se to ale vyplatí.
Hlavním důvodem může být to, že levné autopůjčovny nemají svoje pobočky po celém Islandu. V případě, že se vám s autem něco stane a je nepojízdné se tak musíte spolehnout sami na sebe a není možné se obrátit na nejbližší pobočku, ze které vám přivezou nové auto či zajistí odtah.
Levnější autopůjčovny na Islandu nemusí vždy jednat profesionálně a férově. Na internetu si můžete přečíst mnoho příběhů, kdy se snažili správci vozového parku z klientů dostat co nejvíce peněz tím, že jim účtovali každý, i téměř neviditelný škrábanec či poškození vozu. To vás může (hlavně v případě, kdy nemáte pojištění) stát nemalé peníze.
Výběr auta na Islandu
Abychom si výběr vozidla, které budete na Islandu používat zjednodušili, oddělil bych je do několika kategorií.
V první kategorii jsou menší a střední vozy s pohonem na dvě kola, v druhé kategorii pak SUV a auta s pohonem 4×4, auta určená na kempování a luxusní vozy/dražší SUV.
Podle mých zkušeností je „překvapivě“ zájem o tu nejlevnější variantu a tím jsou malé vozy anebo levné auta s pohonem 4×4.
Malé vozy
Malé vozy jsou ideální pro kratší výlety, ale mnoho lidí s nimi bez problému objede celý Island a jsou spokojení. V případě, že plánujete výlety po štěrkových cestách, k místům s horší dostupností potom vybírejte mezi SUV s pohonem 4×4.
V kategorii malých vozů je vlastně docela jedno, jaké auto si půjčíte a podle mě (hlavně v sezóně) bude spíš záleže t na tom, jaká auta budou dostupná za dobrou cenu.
Spotřeba, místo v kufru a jsou většinou podobné, takže hlavní rozdíl je jen v tom, zda chcete auto s manuální nebo automatickou převodovkou (automaty mívají o něco větší spotřebu).
4×4 auta a SUV
Co se týče SUV, tak v téhle kategorii jsou hlavně kvůli ceně velmi oblíbené dva typy aut a to Dacia Duster a Suzuki Jimny, což jsou dvě nejlevnější auta. Jejich schopnosti nejsou nejhorší, Duster má navíc dobrou spotřebu.
V zimě bych ale možná přemýšlel o tom, že si připlatím a půjčím si Subaru, které má jeden z nejlepší 4×4 pohonů na světě a řidiči hodně usnadňuje řízení.
Výběr půjčovny na Islandu
Teď k tomu hlavnímu tématu a to jsou půjčovny na Islandu. Zde bych poskytovatele zase rozdělil do tří kategorií a to na:
- lokální půjčovny aut přímo z Islandu
- globální značky které fungují po celém světě
- místní, kteří svoje auta půjčují přes zprostředkovatele Carrenters.is
Všechny tři kategorie si zhruba rozebereme a ukážeme si pro a proti a pokusíme se najít tu nejvhodnější variantu, kterou bych osobně doporučoval.
Půjčení od islandských půjčoven
Já osobně bych volil právě tuhle variantu a to z jediného důvodu – některé z půjčoven nabízí velmi dobré služby za dobré ceny, mají nová auta a stovky pozitivních recenzí.
Pak jsou tu samozřejmě i firmy, které se snaží na turistech vydělat. To například tak, že se vám budou snažit prodat zbytečné pojištění či extra služby (GPS, extra řidič, pojištění proti krádeži) anebo budou při návratu auta do půjčovny hledat poškození, která vám mohou naúčtovat.
Podle informací, které se ke mně z různých zdrojů dostali bych doporučoval firmu Blue car rental, která má na Islandu opravdu dobré jméno.
Navíc je u nich půjčení v dnešní době velmi snadné, nabízí například vyzvednutí auta ve kteroukoliv denní dobu tím způsobem, že si jen u letiště ve schránce vyzvednete klíče a nemusíte se tak vůbec starat o otevírací dobu jejich kanceláře.
Mezi další dobře hodnocenou firmu pak patří Lotus car rental, menší rodinná firma, která má velké ohlasy.
Nevýhodou islandských autopůjčoven je to, že je většinou nenajdete ve velkých srovnávačích cen jako je třeba web Rentalcars.com, takže je musíte hledat po jedné.
Naštěstí na Islandu existuje stránka Rentalcars.com, která právě tyhle lokální půjčovny porovnává a vy si tak můžete snadno rychle najít dostupná a levná auta k půjčení.
Půjčení od globálních firem
Ti z vás, kteří často cestují jsou už možná zvyklí na služby firem, které fungují po celém světě a neradi zkoušíte něco nového.
Velké firmy také mohou působit jako záruka kvality, standardních služeb a bezpečí, takže se můžete rozhodnout pro ně. Často mohou mít také větší vozový park, takže pokud budete v turistické sezóně hledat levné auto, budete muset k nim.
Všechny tyhle velké společnosti můžete najít v porovnávači Rentalcars.com, snad až na firmu Budget nebo Avis.
Pokud budete tedy hledat tu nejlepší nabídku, nakonec vám nezbyde, než si porovnat výsledky z několika srovnávačů a těchto firem a podle toho si pak vybrat, u koho si auto půjčíte.
Půjčení auto od místních z Islandu
Jestliže se nebojíte riskovat výměnou za to nejlepší půjčení auta na Islandu, potom pro vás může být řešením využít zprostředkovatele Carrenters.is, kde najdete nabídku aut od lidí, kteří na Islandu žijí a půjčují svoje vlastní auta.
Ceny zde mohou být nižší než v půjčovnách (v základu ne, ovšem u půjčoven nakonec ještě zaplatíte extra pojištění) a to z toho důvodu, že v nabídce jsou velmi často auta starší, s mnohem větším počtem najetých kilometrů a nejspíše v horším stavu.
Nejistá je nejen kvalita vozu, ale také předání a odevzdání auta. Neexistuje zde žádná kancelář, musíte se prostě po zprávách domluvit s majitelem vozu na času a místě předání i odevzdání.
Pokud byste se rozhodli pro tuto variantu, doporučoval bych si vybrat jen mezi vozy, která už mají nějaká hodnocení.
V úvahu byste měli vzít také to, že starší auta, která jsou v nabídce Carrenters.is mají o něco vyšší spotřebu, což se vám při delším výletě může při islandských cenách za paliva prodražit.
Na co si dát pozor při pronájmu auta
Předně je potřeba si uvědomit, že silnice na Islandu jsou opravdu jiné než v Česku. Je sice fakt, že hlavní silnic, která vede okolo celého Islandu je téměř všude asfaltová, ovšem mnoho cest k zajímavým destinacím je už pouze štěrková.
Navíc zde existuje typ silnic, tzv. F-road, na které potřebujete vyšší auta s pohonem 4×4, jelikož jejich kvalita může být opravdu špatná. Mohou vás potkat nejrůznější problémy, ať už jde o kameny či díry na silnici, cesty přes řeky bez mostů, zasněžené silnice, které se neodhrnují apod.
Proto byste měli v každém případě uvažovat o pojištění vozidla. Některé z půjčoven nabízí částečné pojištění vozu, ovšem vždy si pročtěte, co vše zahrnuje.
Jaké pojištění při půjčení auta na Islandu?
Pojištění auta na Islandu je pravděpodobně tou druhou nejdůležitější věcí, o které byste měli přemýšlet.
Cena za pojištění totiž není nízká a může značně navýšit konečnou sumu, kterou za pronájem zaplatíte.
Pojďme se teď podívat na to, jaké pojištění je nejčastěji v nabídce a co to znamená.
CDW (pojištění proti kolizi)
Základní pojištění pro případ nehody vozidla, se spoluúčastí 350 000 ISK (asi 60 000 Kč).
Zmiňované islandské půjčovny Blue car rental či Lotus mají tohle pojištění v nabídce u svých vozů zdarma. Tohle pojištění může být samo o sobě dostačující hlavně u menších vozů, u nichž není hodnota tak vysoká. V případě půjčení dražšího auta bych ale doporučil připlatit si extra pojištění a tím je SCDW.
SCDW (super pojištění proti kolizi)
Pojištění SCDW za příplatek, snižuje vaši spoluúčast při kolizi a poškození vozidla vozu. U Blue car rental je to pro příklad na 90 000 ISK (zhruba 15 000 Kč), což je mnohem snesitelnější částka v případě, že se s vaším autem stane něco vážného (a to se na Islandu může stát teoreticky vždy).
Gravel protection (pojištění proti štěrku)
Tohle pojištění vás má ochránit před škodami, které může způsobit štěrk a kamení na vašem předním skle, nárazníku, zrcátkách či např. kapotě). Bohužel tohle je na Islandu velmi časté a i sebelepší řidič tohle nemusí ovlivnit.
Pokud si tohle pojištění nesjednáte, máte většinou spoluúčast na škodách do kolem 15 000 Kč, s pojištěním jste ovšem zbaveni všech nebezpečí a žádnou spoluúčast nemáte.
Theft protection (pojištění proti krádeži)
Ochrana proti krádeži půjčeného vozu, která je ovšem na Islandu (v téhle velmi bezpečné zemi) téměř jistě zbytečná. Ke krádežím vozů zde dochází zřídka a proto se tohle pojištění nedoporučuje.
Sand and ash damage (pojištění proti písku a popelu)
Osobně jsem se na Islandu nikdy s písečnou bouří či popelem nesetkal a proto je pro mě těžké doporučit, zda je toto pojištění vhodné nebo ne.
Na jednu stranu v případě, že si ho nesjednáte a něco se stane jsou opravy velmi nákladné a mohlo by se vám to opravdu prodražit. Na druhou stranu, pokud vyrážíte na Island jen na kratší dobu a nechystáte se objíždět celý ostrov a odlehlá místa, přemýšlel bych o vynechání tohohle pojištění.
Premiová pojištění
Většina z půjčoven má nastavené vlastní prémiové balíčky, které zahrnují výše zmiňovaná pojištění a vy se tak nemusíte ničeho obávat.
Například prémiové pojištění od Blue car rental vám nabídne v balíčku cenu asi o třetinu dražší, než pokud byste si zakoupili všechna extra pojištění a sníží vaši spoluúčast v případě problémů na 15-20 tisíc korun (v závislosti na hodnotě auta).
Platinum pojištění
Balíček pro ty, kteří neradi nechávají věci náhodě. Pojištění, které vás může stát téměř více než samotné půjčení auta, ovšem zbaví vás všech povinností a v případě problémů nemusíte platit nic extra.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu pojištění, vždy si před sjednáním připojištění přečtěte podmínky konkrétní půjčovny, od které si vůz berete.
Ani platinové pojištění vás totiž nemusí ochránit před chybou řidiče a nemusí se tak třeba vztahovat na to, když vám vítr vyvrátí dveře při otevírání.
Půjčit si auto v Reykjavíku nebo Keflavíku?
Mnoho z turistů si neuvědomuje, že letiště, na kterém přistanete v je v Keflavíku. To je menší město vzdálené od Reykjavíku asi 40-50 min jízdy.
Proto bych doporučoval, abyste si jako místo k vyzvednutí auta zvolili Keflavík, pokud možno přímo letiště. Jen pár stovek metrů od terminálů letiště má svoje pobočky několik půjčoven a jezdí zde i shuttly busy, které vás do vaší půjčovny zavezou.
V případě, že byste si vybrali jako místo vyzvednutí Reykjavík, budete se muset dopravit z letiště autobusem, taxíkem nebo jiným způsobem, což je nákladnější a v dnešní době covidu složitější.
Převzetí auta na Islandu
I když je Island mírumilovná země, kde se auta nekradou, neznamená to, že v jistých věcech není třeba být opatrný. A to se týká právě půjčování aut, respektive vyzvedávání a převzetí vašeho vozu.
Hlavně v případě, kdy si nesjednáte pojištění, je možnost, že se vám bude půjčovna snažit naúčtovat peníze ze poškození auta a to i za to, které jste nezpůsobili.
Proto se vždy při převzetí auta doporučuje pečlivě si ho obejít a zapsat se zaměstnancem půjčovny všechny škrábance či jiné poškození na vozidle.
Ideální je také udělat si vlastní fotky ze všech stran vozu a větší škrábnutí nafotit z blízka.
Tankování na Islandu
Ještě než přejdeme k tomu, jak to funguje na benzinkách, rád bych připomenul, že časté pravidlo půjčoven na Islandu je to, že vám auto půjčí s plnou nádrží a ve stejném stavu ho očekávají i při vrácení.
Nemusíte si ale obávat toho, že byste na to zapomněli – jen v Keflavíku je několik benzinových pump cestou na letiště a jedna je přímo v areálu letiště.
Teď už přímo k pohonným hmotám a tankování na Islandu.
Připravte se na to, že ceny za palivo zde nejsou nejnižší a v sezóně navíc ještě vždy vzrostou. Očekávejte tak 250 ISK za litr benzínu a o něco méně potom za diesel. Jsou zde ovšem i pumpy, na kterých lze natankovat mnohem levněji a můžete se tak dostat na cenu kolem 200 ISK/litr, není jich ovšem mnoho a nejsou po celém ostrově.
Ceny benzínu a nafty na Islandu můžete porovnat na této stránce (http://www.bensinverd.is/gsmbensin_web.php?language=en) a najít si tak alespoň jednu pumpu, na které můžete při vašem výletu natankovat a něco ušetřit.
Benzinové stanice můžeme rozdělit na dva typy a to na samoobslužné a s platbou na pokladně. Na některých místech najdete kombinaci obojí, to znamená, že část pump je s automatem na kartu, část z nich je určena pro platbu na pokladnu.
Samoobslužné pumpy mají název Sjálfþjónusta a tankování zde je velmi snadné:
- Vložíte kartu
- Vyberete částku
- Zadáte PIN
- Vyndáte kartu
- (občas zvolíte číslo vaší pumpy)
- Tankujete
Pumpy, které fungují s platbou na pokladně jsou pak jako v Česku. Jen v některých případech, pokud se pumpa nechce rozjet je potřeba zajít na pokladnu a vyžádat si o aktivaci/otevření vaši pumpy, teprve potom můžete tankovat.
Jedno doporučení, které bych vám dal je – plánujte vaši trasu a tankujte kdy je to možné. Čím dále budete od hlavního města, tím méně bude po cestě benzinových pump a proto je lepší si zjistit, jak daleko to máte do nejbližšího města a pokud vidíte, že by vám palivo nemuseli vystačit, vždy si raději dotankujte.
Půjčení auta bez kreditní karty
U mnoha půjčoven na Islandu budete muset mít při pronájmu auta kreditní kartu. Ta slouží firmám k tomu, aby měli zabezpečeno, že od vás mohou v případě problémů získat peníze za poškození.
Ti z vás, kteří, kreditní kartu nemají a nechtějí si jen pro dovolenou na Islandu zřizovat se tak musí poohlédnout po půjčovnách, které nabízí půjčení na debetní kartu.
Řešením pro vás může být také půjčení auta od místních přes Carrenters.is, kde kreditka vyžadovaná není. Mezi firmy, které vám auto bez kreditní karty půjčí patří například:
- Geysir
- Blue car rental
- Lotus car rental
- Iceland car rental
- Budget
- Sixt car rental
- Europcar
Minimální věk pro půjčení aut
Věk pro půjčení auta se liší jak podle půjčovny, tak podle toho, jaké vozidlo si chcete půjčit. Nejčastější minimální věk je 20 let, některé firmy nabízí auta ale i pro řidiče už v 19.
Pokud je vám 18 a máte řidičák teprve čerstvě, můžete se pokusit tohle obejít a půjčit si auto od místních, přes Carrenters.
Vyšší věk řidiče je pak vyžadován u větších aut anebo například v případě, že si půjčujete campervan (dodávku na kempování).
Nejlevnější půjčení auta na Islandu
Ve všech porovnávačích, které jsou prohlížel, vychází úplně nejlevněji půjčení Volkswagenu UP. Podobné ceny jsou pak za vozy jako Kia Rio, Toyota Aygo či Hyundai i10.
Pokud hledáte opravdu tu nejlevnější variantu a už víte, kdy na Islandu pojedete, potom bych doporučil s rezervací a půjčením auta nečekat, protože čím blíže bude váš termín dovolené na Islandu, tím méně aut k výběru bude a vy se pak budete poohlédnout po něčem dražším
Nejlevnější 4×4 auta jsou již zmiňovaná Dacia Duster či Suzuki Jimny, která jsou naštěstí v nabídce mnoha pojišťoven, takže je šance, že budou i ve vašem termínu dostupná.
Řízení a dopravní předpisy na Islandu
Řízení na Islandu není obtížné, ovšem je potřeba vědět, jaká zde platí pravidla, co dodržovat a jaké jsou například rychlostní limity. Tohle téma vyžaduje samostatný článek a proto jsem informace o řízení na Islandu sepsal na téhle stránce – ŘÍZENÍ NA ISLANDU.
Kam dál?
- Kompletní průvodce při plánování zájezdu na Islandu
- Tankování a ceny paliva na Islandu
- Zlatý okruh na Islandu
Sleduj mě jinde:
Máš dotaz? Zeptej se v komentářích