„Budeš ve vodě asi 30-40 minut… věř mi, to stačí… budeš prosit, abys vylezl“

V národním parku Þingvellir na jižním Islandu byl mrholící čtvrtek a já jsem se měl potápět do vody těsně nad bodem mrazu. Strašné? Potenciálně. Ale byl jsem tam dobrovolně, připojil se k Dive.is a jejich šnorchlování ‚Silfra‘; mezi litosferickými deskami v ledové vodě proudící z nedalekého ledovce Langjökullu. Slibovali ta nejčistší vodu na světě, šílené podvodní scenérie a naprosto jedinečný zážitek, který nemůžete zažít nikde jinde na světě… Ale zapomněli zmínit, jaká mi přitom bude zima.

Co musíte vědět před odjezdem na Island – Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com – Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na IslanduV katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku – Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Příprava na potápění: Dobrodružství samo o sobě!

Po našem rozboru jsme byli posláni k přebalovacím lavečkám. Připravit se na potápění byl zážitek sám o sobě! Poté, co jsem se předtím potápěl a raftoval jsem byl nepříjemné vecpávání se do těsného neoprenu. Ale suché obleky? To je další level. Bylo nám řečeno, abychom se připravili s termo oblečením a vlněnými ponožkami, ale Dive.is nám také poskytl dodatečnou izolaci v podobě těchto kombinéz pro dospělé; jako spací pytle s rukama a nohama. Nehodlal jsem s tím vyhrát žádné módní ceny, ale tyhle věci byly naprosto geniální! silfra-snorchlovani Po tom, co jsem se dostal do suchého obleku následovaly neoprenové rukavice, kukla na suchý oblek, maska, ploutve a k tomu ještě pásek na krk (ano, pásek na krk!), který utěsní všechny nepříjemné mezery mezi oblekem a tělem. Konečně po několika minutách příprav na poslední chvíli („naplivněte si brýle!“) a dalším varování „chlapi… bude opravdu zima…“, nám byl umožněn přístup k prozkoumání jasného podmořského světa Silfra.

Podvodní říše divů Silfra

potapeni-island Vážně… když říkají, že je to jedinečné, ve skutečnosti na Zemi nic takového není. Ale zima, vážně taková zima! Moje speciálně navržená podvodní kamera odolná proti dobrodružství, otřesům, teplotám a všem, co si říkáte, se zhroutila během několika sekund poté, co byla ve vodě, takže abyste měli zatraceně dobrou představu o tom, co jsem viděl, mám místo toho uváděl fotografie Dive.is (veškerá čest!). Ta zarážející jasně modrá voda, ty neonově zelené řasy, ty zatuchlé oranžové kameny? Vše naprosto věrné životu a dechberoucí. Po několika minutách se můj ukazováček a palec rozhodly, že už toho moc nesnesou, a zanedlouho jsem v nich úplně ztratil veškerý cit, ale s pohledy, které byly z jiného světa, bylo docela snadné nechat se odpoutat od nepohodlí. Nejtěžší bylo snažit se řídit sám sebe. Jakýkoli pokus pokusit se plavat kdekoli, změnit směr nebo se ohlédnout za sebe vedlo k tomu, že budete vypadat jako plovoucí mrška, pohupující se spolu s nohama a pažemi vyčnívajícími v šílených úhlech; suchý oblek byl velmi vznášející se a bylo docela zvláštní si na něj zvyknout. potapeni-silfra Netrvalo dlouho a dostali jsme se na konec Silfry, ale upřímně. Ohromující. Nepopsatelný. Bylo naprosto šílené plavat v této vodě, která byla téměř čistá jako vzduch a být svědkem části země, která se rok od roku trhá o pár centimetrů. Myslím, že to je to, co na této zemi miluji nejvíc, Island odhaluje naši planetu jako tuto zranitelnou, neustále se měnící, nepředvídatelnou, aktivní kouli lávy a kamení… současně nám ukazuje, jak dokonale přirozený a bláznivě divný je náš svět.

Jste připraveni rezervovat si vlastní prohlídku Silfra?

Šnorchlování v Silfře je nákladná zkušenost, ale přesto bych ji bez váhání každému doporučil. Naše turné s Dive.is bylo fantastické; Opravdu jsem zažil jednou za život dobrodružství na jedné z nejunikátnějších potápěčských lokalit na světě a jsem tak rád, že jsem si zarezervoval. Cena:  245 EUR (levnější varianta bez fotek za poloviční cenu), včetně zapůjčení všech obleků, průvodce, vstupu do národního parku a horké čokolády a sušenek! Doprava na místo setkání v národním parku jsou za příplatek.

Svou prohlídku si můžete rezervovat na Dive.is ZDE.


Co dalšího vidět na Islandu