Island je úžasná země, kterou můžete navštívit v kteroukoli roční dobu, se svou úžasnou krajinou a jedinečnými přírodními jevy a úkazy, jako je polární záře a půlnoční slunce. Letos jsem strávil týden v únoru na Islandu a tato země stála za návštěvu i v nejchladnější části roku.

Chtěl jsem udělat průvodce návštěvou Islandu v zimě, abyste věděli, co můžete před svou cestu očekávat (a jak se připravit)! V tomto příspěvku vám řeknu moje zkušenosti s výletem po jižním Islandu během zimy a vysvětlím pozitivní a negativní aspekty návštěvy Islandu v zimě.

Co musíte vědět před odjezdem na Island
– Rezervujte si auto co nejdříve před odjezdem, nejlevnější půjčovny najdete na Economybooking.com
– Spaní v kempech je v letní sezóně ta nejlevnější varianta pobytu na Islandu, přečtěte si náš průvodce kempováním na Islandu
V katalogu ubytování najdete ty nejlevnější penziony, hotely či chatky, které nezruinují vaší peněženku
– Podívejte se, co vidět a zažít v univerzálním itineráři na týdenní pobyt na Islandu

Únor na Islandu – moje zkušenost

Jak jsem řekl, právě jsem zažil únor na Islandu a chci se s vámi podělit o své myšlenky, abyste věděli, co můžete očekávat, pokud Island navštívíte v zimě.

Zpočátku jsem byl velmi nervózní jet na Island v zimě, protože jsem věděl, že bude extrémně chladno. Ačkoli bylo během mé cesty docela chladno (s teplotami v průměru kolem 1-2 stupňů), nebylo to tak hrozné, jak jsem očekával.

Vzhledem k tomu, že Golfský proud zasahuje jižní pobřeží Islandu, má tato část země během zimy relativně mírné teploty. Byla to pro mě obrovská úleva, když jsem zjistil, že když jsem měl na sobě dvě vrstvy a silnou bundu, cítil jsem se naprosto pohodlně i v těch nejchladnějších dnech našeho výletu.

Teploty v únoru na Islandu byly snesitelné, protože jsem byl dobře připravený a vrstvil oblečení, ale únor na Islandu má notoricky špatné počasí, což dělá podmínky na silnicích o něco nebezpečnější.

Opravdu jsem se bál jezdit po Islandu v zimě, protože jsem se bál, že narazíme na led a sklouzneme ze silnice. Naštěstí byly silnice na jihu Islandu relativně čisté a bezpečné a neměli jsme žádné problémy s jízdou po Reykjavíku a trase po Zlatém okruhu.

Pokud však chcete jet po Ring Road (který vede okolo celého ostrova), měli byste pravděpodobně Island navštívit v létě, protože jsem slyšel, že silnice v severní části země jsou v zimě trochu zrádné.

Nižší ceny a levnější letenky

ubytovani-v-unoru-island

Zažít Island v zimě má své pozitivní i negativní stránky. Hlavní turistická sezóna na Islandu je v létě, takže jsme si mohli rezervovat ubytování a letenky na únor mnohem levněji, než kdybychom jeli v červenci nebo srpnu.

Přestože na každém místě, které jsme navštívili, byli turisté, bylo to mnohem klidnější, než by tomu bylo v letních měsících, díky čemuž byl zážitek mnohem uvolněnější a klidnější.

Líbilo se mi vidět zemi pokrytou sněhem, protože byla opravdu krásná, ale také jsem měl pocit, že některá místa nevidím tak dobře, jako bych mohl vidět v létě (například kráter Kerid nevypadá v zimě tak dobře jako přes léto).

Vodopády a jezera byly zamrzlé a některé turistické cesty byly z bezpečnostních důvodů zavřené. Některé atrakce, jako je Reynisfjara, slavná pláž s černým pískem poblíž Víku, můžou být v zimě skoro smrtící, takže při návštěvě musíte být extrémně opatrní.

Stále si myslím, že to stálo za výlet podívat se na Island v únoru, ale tato omezení je třeba vzít v úvahu, když plánujete svou cestu.

Návštěva Islandu: Léto vs zima

Vzhledem k tomu, že Island je právě teď tak oblíbenou destinací (částečně díky stále nižším cenám leteckých společností do země a ze země), spousta potenciálních návštěvníků debatuje o návštěvě Islandu v zimě nebo v létě.

I když jsem osobně nikdy Island přes léto zatím nenavštívil (ačkoli doufám, že velmi brzy), uvažoval jsem o tom, že tam budu cestovat v někdy v průběhu roku, a chtěl jsem se podělit o své důvody, proč Island navštívit v zimě místo v létě, abyste se mohli rozhodnout který by byl pro vás nejlepší!

Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování, kdy si zarezervovat výlet na Island (a několik užitečných rad pro únor na Islandu)!

Počasí: Island má relativně chladné klima, ale země zažívá v zimě velmi nízké teploty. Buďte připraveni na to, že se sbalíte, zejména během ledna a února na Islandu.

I když je země v zimě krutá, znamená to také, že ji máte možnost vidět zasněženou, což je opravdu nádhera. Na druhou stranu může sníh a led dost zkomplikovat návštěvu některých atrakcí (jako jsou vodopády nebo vyhlídková místa), jak jsem již zmínil, a je snadné uklouznout a spadnout, když je země pokrytá ledem!

Řízení: Kvůli extrémnímu počasí v zimě je téměř nemožné bezpečně projet některé silnice v zemi. Naštěstí je většina silnic v jižní části země (jako ty kolem Reykjavíku a Zlatého okruhu) udržována poměrně čistá, takže v těchto oblastech můžete v zimě stále s jistotou jezdit. V létě, kdy na vozovce není led a sníh, je s řízením mnohem méně starostí.

Přírodní jevy: Island je známý svými neuvěřitelnými přírodními jevy – zejména polární záři a půlnočním sluncem.

Polární záře je vidět pouze v zimě, ale návštěva Islandu v zimě nezaručuje, že ji uvidíte.

Ve skutečnosti jsem během své cesty v polovině února viděl jen jeden krátký záblesk světla, protože měsíc byl tak jasný, že bránil obloze dostatečně zatemnit, aby bylo možné vidět polární záři. (Pro informaci – Polární záře nevypadají jako na fotografiích ve skutečnosti.)

Díky půlnočnímu slunci zažívá Island během léta téměř 24 hodin slunečního světla. Tento fenomén je stejně zajímavé zažít a je to také důvod, proč v létě nemůžete vidět polární záři.

Návštěva Islandu v zimě a v únoru na Islandu

Island je úžasná destinace po celý rok. Ať už vás přitahují zasněžené hory a polární záře, které můžete vidět v zimě, nebo teplejší počasí a půlnoční slunce v létě, určitě si užijete úžasný čas.

Strávit část února na Islandu bylo úžasné, ale nemůžu se dočkat, až se v létě vrátím a uvidím, jaké to je v jiném ročním období.