Gjáin je zajímavou destinací pro lidi, kteří hledají krátkou procházku, klid, relaxaci a odpočinek. Připomíná miniaturní pohádkovou zemi plnou vodopádů, křišťálově čistých jezírek, jeskyní, čedičových sloupů a bujné vegetace.

Třešničkou na dortu je řeka Rauðá (Red River) protékající roklí a na ní ležící vodopád Gjárfoss. Je to skutečně snové prostředí pro legendární islandské trolly, elfy a víly. Toto místo je mimořádné i tím, že se vlastně objeví odnikud. Je vidět, až když se přiblížíte k okraji údolí. K velkému překvapení (a radosti) cestovatelů.

Až do erupce Hekly v roce 1104 byla oblast osídlena Vikingy. V důsledku erupce láva zničila několik desítek farem a Gjáin již nebyl považován za dobré místo k životu.
Gjáin – tipy a praktické informace
Nejlepší doba k návštěvě Gjáin je od začátku června do začátku října. Mimo toto roční období je buď nepřístupné a zasněžené, nebo prostě barevně nezajímavé.
Smyčka z parkoviště Gjain, k vodopádu, pak k nedalekému vykopávce Stong – Viking House a zpět na parkoviště, není delší než 2 km. Taková procházka by tedy neměla trvat déle než půl hodiny, i když spíše se zastávkami na focení a vstupem do jeskyní: asi tak hodinu.
Od natáčení Game of Thrones v Gjáinu se návštěvnost kaňonu zvýšila. Pokud se tam chystáte v létě, je velká šance, že v tom nebudete sami.
K dojezdu na parkoviště u soutěsky není potřeba auto 4×4, přestože se jedná o štěrkovou cestu (327).

© 2017 - 2022 Islandbezcestovky.cz