• gejzir-na-islandu

Islandský gejzír je asi hodinu jízdy od hlavního města Reykjavíku, ale tento gejzír již není aktivní. Nemusíte být ale vůbec zklamaní, protože ve stejné oblasti leží další gejzír a Strokkur, který je aktivní a velmi často.

Gejzír Strokkur se nachází v oblasti zvané Zlatý kruh, která je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Islandu, je známá stejně jako Modrá laguna poblíž letiště v Keflavíku.

V sezóně je zde velké množství turistů, ale velkou výhodou této islandské atrakce je, že se zde neplatí žádné vstupné a parkovací místo najdete zdarma.

Na co se můžete těšit?

Gejzír zabírá každých deset minut, ale není snadné odhadnout, kdy erupce přijde, takže pokud chcete fotku právě ve chvíli, kdy gejzír tryská, musíte být trpěliví a bdělí.

Proč vytryskne gejzír?

Gejzíry se vyskytují jen na několika místech na Zemi, kde panují specifické hydrogeologické podmínky, a jde tedy o poměrně vzácný jev.

Erupce gejzíru

Gejzíry jsou spojeny s vulkanicky aktivními oblastmi, neboť zářící magma pod povrchem dodává vodu potřebnou k přehřátí a vytvoření gejzíru.

Povrchová nebo podzemní voda prosakuje systémem puklin do podzemí do hloubky asi 2000 metrů, kde se dostává do kontaktu s horkými horninami, což má za následek zahřívání, přehřívání a explozivní vytlačování vody a páry na povrch a tvorbu gejzírů.

© 2017 - 2022 Islandbezcestovky.cz