Skip to content Skip to footer

Jídlo a stravování

Stravování na Islandu vás může vyjít draho, především pokud se hodláte stravovat jen v restauracích. Díky nákupům v obchodech můžete vaše výdaje na jídlo ovšem značně snížit.

Ceny v restauracích jsou většinou několikrát vyšší než v Česku, ovšem i tam najdete podniky, ve kterých se můžete najíst za rozumné ceny.

Nákup potravin

Ceny potravin v nákupních řetězcích jsou sice dražší než v Česku, ovšem občas narazíte na potraviny, které vychází cenově stejně nebo dokonce lépe než v Česku.

Snad po celém Islandu najdete rozesety pobočky těchto obchodů, kde můžete nakupovat relativně levně.

Bónus

bonus-obchod-potraviny

Bónus patří mezi ty levnější obchodní řetězce s širokou nabídkou zboží. Jen v Reykjavíku najdete více než 10 poboček, několik dalších pak leží v největších městech po Islandu.

Kronan

kronan-obchod-na-islandu

Tento obchodní řetězec je velmi podobný Bónusu, nabídka je zde snad dokonce širší. Právě kvůli tomu je pro mě oblíbenější. Některé věci zde dokonce zakoupíte levněji, než v Bonusu.

Netto

netto-obchod-island

O něco menší je značka Netto. Některé zboží zde vychází levněji, ovšem většina bude asi o něco dražší než u předchozích dvou zmiňovaných.

10-11

obchod-10-11-na-islandu

Obchodní řetězec, který má otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnů. Právě kvůli tomu patří mezi dražší obchody. Je ovšem velmi rozšířený.

Samkaup

samkaup-obchod-island

Obchody Samkaup naleznete i v menších městech, jejich nabídka ovšem není tolik široká. Ceny jsou zde vyšší, ovšem pokud si dobře vzpomínám, měli otevřeno i ve svátky v době, kdy měly velké nákupní řetězce zavřeno.

Levné restaurace a rychlá občerstvení

Obvyklá cena za hlavní chod v restauraci se pohybuje od 3000 – 5000 ISK, což je něco mezi 600 až 1000 Kč. Po celém Islandu ovšem najdete méně či více známé podniky, kde si můžete dát jídlo za mnohem nižší ceny, ale přitom vás dostatečně zasytí.

Noodle Station

Jedním z typických případů je Noodle Station  v Reykjavíku. Tato firma začínala s jednou menší pobočkou na hlavní ulici v Reykjavíku, nyní mají pobočku i ve městě Selfoss. Jejich menu se skládá pouze z polévky, kterou nabízí ve třech variantách:

  • vegetariánská – 200 Kč
  • kuřecí – 400 Kč
  • hovězí – 400 Kč

Nyní najdete Noodle Station jak na této ulici (Laugarvegur), tak i v nákupním centru Kriglan.

Deli Reykjavík

Další levná restaurace, kterou naleznete v centru Reykjavík je Deli. Nabízí především italské pokrmy, jako pizza, panini či těstoviny. Ceny za za pizzu i těstoviny se pohybují kolem 400 Kč, paniny pak asi o polovinu méně.

Seabaron – Saegreifinn Reykjavík

sea-baron-morske-plody-reykjavik

Restaurace Seabaron v přístavu je určitě místo, které stojí za to doporučit. Jde o velmi malou netypickou restauraci, kde nabízí opravdu chutné pokrmy z ryb. Nabídka obsahuje humrovou polévku a potom několik druhů grilovaných ryb a mořských plodů na špejli.

Další informace o tom, kde se na Islandu najíst a za kolik:


Kam dál?

Sleduj mě jinde:

Leave a Comment